ariesul gloria

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 3-1, în partida amicală disputată contra celor de la Gloria Bistrița.

Desfășurată pe terenul sintetic din Florești, confruntarea a început cu o ocazie a Gloriei, însă Turda echilibrat rapid jocul.

Primul gol a venit în minutul 18, când balonul a ajuns la Salcău, care a tras la colțul lung din interiorul careului.

După doar 7 minute, în urma unei greșeli în defensiva turdeană, bistrițenii au obținut o lovitură de la 11m, transformată de Sebastian Rus.

La un singur minut după ce s-a marcat golul egalizator, Lemnaru a șutat din interiorul careului, însă portarul Gloriei a respins spectaculos. În minutul 33, Paleoca a avut o acțiune de 50 m, a pasat pentru Lemnaru, însă șutul acestuia a fost încă o dată respins.

Ca și prima parte și repriza secundă a început cu o ocazie a bistrițenilor, însă Pop a fost la post. În minutul 62, Salcău a primit mingea în jumătatea adversă, a pasat în lateral pentru Marcu, iar acesta a centrat perfect pentru Lemnaru, atacantul Turzii reușind să marcheze pentru 2-1.

Bistrițenii au început să forțeze, cea mai mare ocazie venind în minutul 78, când Ionescu a respins de pe linia porții, fundașul turdean accidentându-se la acea fază.

Golul de 3-1 a fost și cel mai spectaculos al partidei, Chiș reușind să înscrie de la aproximativ 60 de m, după o respingere greșită a portarului Gloriei.

S-a terminat 3-1 și Arieșul Turda va mai disputa o singură partidă amicală înaintea primul oficial din acest an.

Declarația antrenorului Constantin Olariu o puteți urmări în videoclipul de la final.

ARIEȘUL TURDA – GLORIA BISTRIȚA 3-1 (Salcău 18`, Lemnaru 62`, Chiș 90+2` / Rus 25`p)

Arieșul Turda: Ursu – Marcu, Ionescu, Indreica, Chiș, Bria, Savu, Paleoca, Salcău, Varodi, Lemnaru. Au mai evoluat: Pop, Oltean, Silaghi, Cocoară, Băețan.