potaissa bacau

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 35-26, în fața celor de la CSM Bacău, într-o partidă care a contat pentru etapa a XVIII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Meciul a fost extrem de echilibrat în primele minute, Bacăul reușind să deschidă scorul. Turda a preluat conducerea după 7 minute (4-3) și nu a mai cedat până la final. Gazdele s-au distanțat la trei goluri (9-6, min 14), însă echipa antrenată de Eden Hairi a revenit pe tabelă (10-9, min 23). Totuși, Turda a refăcut diferența de trei goluri până la pauză (15-12).

Partea a doua a aparținut în totalitate Turzii, elevii antrenați de Horațiu Gal evoluând excelent, mai ales pe faza de contra-atac. De remarcat a fost evoluția portarului Bacăului, Răducu Tamaș, care a închis poarta în mai multe rânduri.

S-a terminat 35-26 și Potaissa Turda așteaptă confruntarea de săptămâna viitoare, contra celor de la CSM Focșani. Partida se va desfășura joi (21 februarie), de la ora 18:30 și va fi transmisă în direct pe TurdaNews.

POTAISSA TURDA – CSM BACĂU 35-26 (15-12)

Potaissa Turda: Pop (6 goluri), Thalmaier (5), Rotaru (4), Lazăr (4), Ghiță (3), Szoke (3), Talas (2), Iancu (2), Savic (2), Ignat (2), Pințoiu (1), Pavel (1).

CSM Bacău: Sadovyi (6 goluri), Tărîță (5), Gal (5), Serhel (4), Drăgan (3), Păunică (2), Juverdianu (1).

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto