ucluj potaissa

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 37-32, în sala sporturilor „Horia Demian”, în fața Universității Cluj, într-un meci care a contat pentru etapa a XVII-a.

Oaspeții și-au impus jocul încă din startul partidei, reușind să se distanțeze la trei goluri (2-5, min 7). Jocul bun al Potaissei a continuat, diferența maximă înregistrându-se în minutul 24 (11-18), La pauză, Turda a intrat în avantaj, 16-23.

Jucătorii Universității Cluj au evoluat mai bine în partea a doua, beneficiind și de intervențiile portarului Pătruș. Șepcile roșii s-au apropiat la trei goluri (26-29, min 46), însă experiența turdenilor s-a văzut pe final.

S-a terminat 37-32 și Potaissa așteaptă partida cu Bacăul, de miercurea viitoare. Meciul va începe la ora 18:00 și va fi transmis în direct pe TurdaNews.

UNIVERSITATEA CLUJ – POTAISSA TURDA 32-37 (16-23)

Potaissa Turda: Ghiță (6 goluri), Thalmaier (5), Szoke (4), Pop (4), Lazăr (3), Pavel (3), Iancu (3), Ignat (3), Cîntec (2), Rotaru (2), Talas (2).