suceava turda

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 22-21, pe terenul celor de la CSU Suceava, într-o partidă care a contat pentru etapa a XV-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Cu victorii la un gol, maxim două goluri, în precedentele trei vizite în sala „Dumitru Bernicu”, Potaissa a reușit să se desprindă pe tabela de marcaj în minutul 16 (4-6). Elevii antrenați de Adrian Chiruț au revenit repede pe tabelă, reușind să restabilească egalitatea (7-7, min 23). Turdenii au forțat și au marcat de trei ori consecutiv (7-10, min 28). Totuși, ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Suceava, iar la pauză Turda avea un avans de două goluri, 8-10.

Suceava a început mai bine partea a doua și după nouă minute era în avantaj pe tabelă (12-11). Potaissa a egalat „la 14” (min 44), iar turdenii au continuat jocul excelent, reușind în minutul 49 să se distanțeze la patru goluri (16-20).

Gazdele au forțat, însă Turda a gestionat perfect finalul, reușind să se impună, scor 22-21.

La finalul partidei, Horațiu Gal, a declarat: „Întotdeauna am avut meciuri foarte grele, au fost jocuri strânse și pe final s-au decis toate. Știam că va fi greu, Suceava este o echipă care este într-o situație mai delicată, nu știu cum au ajuns aici și eram convinși că vor lupta pentru toate punctele. Noi putem fi fericiți că plecăm cu toate punctele acasă, mai ales după rezultatele din etapa asta și sperăm să facem un joc mai bun etapele viitoare.”

Etapa viitoare, Potaissa Turda va evolua pe teren propriu, contra celor de la CSM Făgăraș. Partida va fi transmisă în direct pe TurdaNews, duminică, începând cu ora 18:00.

CSU SUCEAVA – POTAISSA TURDA 21-22 (8-10)

Potaissa Turda: Thalmaier (5 goluri), Cîntec (3), Rotaru (3), Ghiță (3), Szoke (3), Pop (2), Talas (1), Pavel (1), Lazăr (1).