potaissa szejke

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 42-26, în fața celor de la Szejke Odorhei, în primul meci amical din acest an.

Din lotul formației turdene au lipsit Zacaciurin și Savic, cei doi fiind accidentați, dar și Ionuț Irimuș, cel care s-a accidentat ușor la încălzire.

Divizionara secundă a ținut pasul cu Potaissa doar până la jumătatea primei reprize (9-9, min 15), după care elevii antrenați de Horațiu Gal au început să se distanțeze. La pauză, Turda a intrat în avantaj, scor 21-15.

Partea a doua a fost una fără istoric, cele două echipe rulând tot lotul avut la dispoziție.

S-a terminat 42-26 și Potaissa Turda va evolua mâine, de la ora 11:00, în sala „Horia Demian”, contra celor de la Universitatea Cluj, în cea de-a doua partidă amicală a acestui an.

Miercurea viitoare, Potaissa va întâlni Minaur Baia Mare, într-o altă partidă amicală care va avea loc în sala „George Barițiu”.

POTAISSA TURDA – HC SZEJKE ODORHEI 42-26 (21-15)

Potaissa Turda: Pop (6 goluri), Talas (6), Pavel (5), Iancu (4), Cîntec (4), Lazăr (3), Rotaru (3), Ghiță (3), Ignat (2), Thalmaier (2), Pințoiu (1), Szoke (1), Laslo (1), Szopka (1).

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto