ariesul gloria

Arieșul Turda a promovat în această vară în liga a treia și după câțiva ani, turdenii au avut posibilitatea să urmărească partide de liga a treia pe stadionul „Municipal”.

Formația turdeană a început bine campionatul și a câștigat partida de pe teren propriu, contra celor de la Gaz Metan II Mediaș, scor 1-0. Golul victoriei a fost marcat în finalul partidei de Adrian David.

Au urmat apoi șase etape fără victorie pentru Arieșul, formația turdeană ajungând în partea de jos a clasamentului.

Turda a pierdut la Hărman (1-3), la capătul unui meci în care un rezultat de egalitate era mai echitabil. A urmat un 1-1, acasă cu Unirea Tășnad și o înfrângere la Rășnov, 1-2.

A urmat un nou rezultat de egalitate, 2-2, cu Avântul Reghin. Turdenii au continuat seria negativă cu două înfrângeri, 1-2 cu Sănătatea Cluj, și 0-2 cu Csikszereda. Înfrângerea cu Miercurea Ciuc a fost singura partidă pierdută de Arieșul pe teren propriu.

După înfrângerea cu Ciucul, Arieșul a câștigat 19 puncte din 21 posibile.

Prima victorie a venit cu MSE Târgu Mureș (3-1), după ce oaspeții deschiseseră scorul în primele minute. Turda s-a deplasat la Bistrița, unde a câștigat în minutul 95, după un gol marcat de Ititesc (1-2). Apoi, la Turda a venit Baia Mare, partida terminându-se la egalitate, 2-2.

Au urmat patru victorii la rând, și Turda a urcat pe locul 6 al clasamentului (deplasări la Dej și Iernut și acasă cu Odorhei și CFR II Cluj)

În ultima etapă, Arieșul a pierdut pe terenul liderului, ACS Comuna Recea, scor 1-2.

La finalul turului, Arieșul Turda se află pe locul 8 al clasamentului cu 24 de puncte. Formația turdeană a marcat 22 de goluri și a primit 19.

Returul ligii a treia va debuta la începutul lunii martie, iar reunirea lotului este programată pe 14 ianuarie.

MeciVICEGALÎNFRGMGPGVR.PCT.
1.ACS Comuna Recea1512124014+2637
2.Minaur Baia Mare15951268+1832