BannerPMP 21.03 650

asacons anunt21.03.2019

csm ct dej

Atmosfera de zile mari la ultima partida de pe teren propriu a voleibalistilor de la CSM Campia Turzii, care au reusit o victorie imensa in fata unei formatii cu vechi state in prima liga, Unirea Dej.

Cu toate ca afara era o vreme autentica de iarna, suporterii locali au luat cu asalt Sala Sporturilor "Ioan Stanatiev" din Campia Turzii, iar la final nu au avut ce regreta, deoarece au plecat bucurosi dupa succesul obtinut de echipa locala.

Venita dupa victoria de la Piatra Neamt, formatia CSM-ului isi dorea sa incheie anul 2018 cu o victorie pe teren propriu, promisa suporterilor din Campia Turzii, cu toate ca intalneau o formatie dejeana, care in urma cu trei zile facea instructie cu Dinamo Bucuresti.

Inca din primul set, formatia CSM a aratat ca isi doreste enorm sa castige, a jucat aproape fara greseala, iar dupa doar 45 de minute scorul arata 2-0 la seturi pentru ei.

Echipa dejeana a venit foarte sigura de obtinerea unui rezultat favorabil, dar a trebuit sa se recunoasca surclasata in primele doua seturi de echipa CSM-ului, care a excelat la toate capitolele, atacul a functionat cu precizie, faza de aparare la fel, iar serviciile au fost in anumite momente decisive in favoarea echipei locale.

Din pacate, in setul trei au aparut unele nesincronizari in randul formatiei CSM, iar echipa oaspete a profitat distantandu-se pe tabela, numai ca baietii in "galben-albastru" au avut o revenire si au egalat la 22.

Oboseala si-a spus cuvantul si in final formatia CSM-ului a cedat setul, iar oaspetii sperau intr-o revenire pe tabela, care s-a intamplat in setul patru, cand tot din cauza unor greseli nefortate, echipa locala a pierdut multe puncte si pana in final cu toate ca s-au apropiat mult de cei de la Unirea, pe tabela au pierdut si acest set.

In setul final, parca vazand ca le scapa o victorie printre degete, voleibalistii de la CSM au inceput hotarati setul, au condus in permanenta si l-au castigat cu 15-11, castigand astfel partida.

Putem spune ca totusi formatia CSM se poate considera ghinionista ca a castigat doar doua puncte pierzand unul, deoarece au controlat jocul cu autoritate, mai ales in primele doua seturi.

Pe de alta parte, rezultatul obtinut de formatia CSM-ului in acest tur de campionat, la prima sa participare in prima divizie, este unul extraordinar, deoarece au terminat pe pozitia a opta, cu 10 puncte, in fata celor de la Stiinta Explorari Baia Mare, Universitatea Cluj si VCM Piatra Neamt.

Urmeaza pauza de iarna, dupa care, in prima partida din 2019, CSM Campia Turzii va evolua in deplasare la Arcada Galati.

Nu putem incheia fara sa reamintim din nou de minunatul public din Campia Turzii, care a fost si de data aceasta la inaltime, sustinand echipa CSM-ului cu determinare maxima, iar acesta fiind un factor important in obtinerea acestui rezultat.

CSM Campia Turzii  -  CS Unirea Dej   3-2 (25-18; 25-19; 23-25; 22-25; 15-11)

CSM Campia Turzii: Vitelaru, Silvasa-Pasca, Antonic, Ciortea-cpt, Knezevici, Oliveira do Nascimento si Hasmasan-libero.

Au mai intrat: Cocis, Ciupe, Moisa, Ghimes-libero.

Rezerve neutilizate: Remes, Vanca.

Unirea Dej: Magdas, Vidovic, Suson, Coasa-cpt, Grigoras, Curuia-Pop si Kantor-libero.

Au mai intrat: Tarta, Florea, Mihailescu, Ocunschi.

Antrenori: Dacalu Marius-principal si Szilagy Tibor-secund.