Scrie un comentariu

etapa 13

Săptămâna aceasta s-au desfășurat partidele etapei cu numărul 13, din cadrul Ligii Zimbrilor, ultima a turului.

 

Etapa a debutat luni, când CSM București s-a impus în fața celor de la Poli Timișoara, scor 22-20, revenind astfel pe primul loc al clasamentului.

Miercuri, Potaissa Turda a câștigat derby-ul etapei, contra celor de la Dobrogea Sud, scor 29-26. În aceeași zi, turdenii au câștigat la „masa verde” partida cu Dunărea Călărași, disputată în urmă cu două etape.

De la aceeași oră cu partida de la Turda, în sala „Horia Demian”, Steaua s-a impus în fața celor de la Universitatea Cluj, scor 37-25, „șepcile roșii” fiind, în continuare, la cota 0 în clasament.

În ultima partidă a zilei, CSM Focșani nu a avut probleme în fața Sucevei, reușind să se impună, scor 32-20, întrerupând astfel seria negativă.

În prima partidă a zilei de joi, Dinamo a terminat la egalitate, scor 31-31, partida contra Minaurului, „câinii roșii” pierzând puncte importante în clasament.

Făgărașul a câștigat la Bacău, scor 26-23, reușind să câștige trei puncte extrem de importante în economia finală a clasamentului.

În ultima partidă a zilei, Dunărea Călărași s-a impus pe terenul Buzăului, scor 30-27, buzoienii căzând pe penultimul loc al clasamentului.

În acest an se va mai desfășura o etapă, la mijlocul săptămânii viitoare. Derby-ul primei etape a returului va avea loc la București, unde Dinamo va primi vizita celor de la Dobrogea Sud. TurdaNews va transmite în direct partida dintre Potaissa Turda și Poli Timișoara, miercuri, 12 decembrie.

Sfârșitul acestei săptămâni programează partidele din cadrul optimilor de finală din Cupa României, unde este programat și derby-ul dintre Potaissa Turda și CSM București.

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto

Etapa 13   
03.1115:30CSM București - Poli Timișoara22-20
05.1117:00Potaissa Turda - AHC Dobrogea Sud29-26
05.1117:00Universitatea Cluj - Steaua București25-37
05.1118:00CSM Focșani - CSU Suceava32-20
06.1117:00Dinamo București - Minaur Baia Mare31-31
06.1117:30CSM Bacău - CSM Făgăraș23-26
06.1118:00HC Buzău - Dunărea Călărași27-30

Clasament:

  MECIVICTEGALÎNFRGMGPGVRPCT
1.CSM București121011330276+5431
2.Dobrogea Sud131003378311+6730
3.Potaissa Turda13832370325+4527
4.Steaua București13823370335+3526
5.Poli Timișoara13742349324+2525
6.Dunărea Călărași13733346321+2524
7.Dinamo București12633368334+3421
8.CSM Focșani13616356335+2119
9.Minaur Baia Mare13535379364+1518
11.CSM Făgăraș13328315352-3711
10.CSU Suceava13328314357-4311
12.CSM Bacău133010332389-579
13.HC Buzău132011310362-526
14.Universitatea Cluj130013320452-1320

 

Etapa 14  
  CSM Focșani - CSM Făgăraș 
  CSM București - CSU Suceava
  HC Buzău - Minaur Baia Mare
Potaissa Turda - Poli Timișoara
  CSM Bacău - Universitatea Cluj
  Dinamo București - Dobrogea Sud
  Steaua București - Dunărea Călărași

Cupa României - program:

08.1211:00Universitea Craiova - Unirea Sânnicolau MareTVR 2
08.1217:30Potaissa Turda - CSM BucureștiTVR HD
08.1218:00HCM Sighișoara - Dinamo București 
08.1218:00CSM Vaslui - Universitatea Cluj 
09.1211:00Steaua București - Dobrogea SudTVR HD
09.1217:30CSM Bacău - Poli Timișoara 
09.1218:00Minaur Baia Mare - Dunărea Călărași 
09.1219:30CSM Focșani - HC Buzău 

output EzU5Sm

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator