potaissa dobrogea

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 29-26, în fața celor de la HC Dobrogea Sud, într-o partidă care a contat pentru etapa a XIII-a din Liga Zimbrilor.

Oaspeții au început mai bine partida și au pus rapid două goluri diferență pe tabelă (0-2). Diferența s-a păstrat 9 minute (4-6), până când Rotaru, Lazăr și Thalmaier au marcat trei goluri consecutive pentru Turda (7-6, min 13). Beneficiind și de o poartă sigură, cu Szopka în mare formă, Turda s-a distanțat la patru goluri pe finalul primei reprize (14-10).

Primele 20 de minute ale reprizei secunde au fost la discreția Turzii, atacul funcționând bine, ajutat de o poartă imbatabilă în unele momente. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 51, când Potaissa avea 8 goluri avans pe tabelă (26-18). Au urmat momente bune pentru Dobrogea, care a marcat de cinci ori consecutiv (26-23, min 55). Turda a marcat prin Ghiță, însă constănțenii s-au apropiat la două goluri (27-25, min 59). Szoke a marcat la faza următoare și punctele au rămas la Turda.

S-a terminat 29-26 și Potaissa Turda câștigă șase puncte într-o zi, după ce Comisia Centrală de Disciplină a dat victorie la „masa verde” pentru Turda în partida cu Dunărea Călărași.

Sâmbătă, la Turda vine CSM București, pentru duelul din optimile de finală ale Cupei României.

La finalul partidei, Răzvan Szopka a declarat: „Mă simt foarte bine, e important că am câștigat, era un moment dificil pentru noi, ținând cont de ultimele meciuri. Avem un moral bun pentru sâmbătă, împotriva celor de la CSM. Mai sunt meciuri anul ăsta, important e să fim concentrați și sperăm să fim în aceeași formă. Sper să avem meciuri și mai bune decât aceasta și să jucăm și mai bine. Oricum, felicitări tuturor, apărării care s-a mișcat extraordinar și m-a ajutat să fac un meci bun.”

Mâine se vor pune în vânzare biletele pentru partida cu CSM București, acestea putând să fie achiziționate de la cafeneaua „Corso” din centrul Turzii.

POTAISSA TURDA – DOBROGEA SUD 29-26 (15-11)

Potaissa Turda: Szoke (7 goluri), Rotaru (6), Pavel (4), Cîntec (3), Thalmaier (3), Ghiță (3), Lazăr (2), Ignat (1)

Dobrogea Sud: Csog (5 goluri), Nistor (3), Chikovani (3), Kevic (3), Toma (3), Nikolic (2), Malinovic (2), Vujovic (2), Buricea (2), Mocanu (1).

8.CSM Focșani13616356335+2119
9.Minaur Baia Mare12525348333+1517