ariesul recea

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-2, pe terenul celor de la ACS Comuna Recea, într-o partidă care a contat pentru etapa a XV-a, din cadrul ligii a treia, seria a V-a.

Fără Marcu, Cocoară și Ititesc, Arieșul a început mai bine partida, însă Recea a echilibrat rapid jocul. În minutul 15, Chinde a deschis scorul, după ce a rămas singur cu portarul Turzii.

Profitând de momentul bun, gazdele au continuat să preseze, fără a mai schimba tabela.

În minutul 33, Paul Chiș a urcat pe partea dreaptă și a centrat perfect în careu pentru Lemnaru, care a marcat pentru 1-1. La doar două minute după golul egalizator, Florin Dan a scăpat pe partea stângă, însă șutul său a trecut mult peste poarta lui Bota.

Prima repriză s-a încheiat cu lovitura liberă a lui Chinde, care a tras slab, pe centrul porții.

În minutul 57, Lang a reușit să marcheze pentru 2-1, în urma unui corner. La doar un minut de la primirea golului, Varodi a văzut al doilea galben și a fost eliminat, deși intrase la pauză pe teren.

După eliminarea lui Varodi, jocul a devenit simplu pentru cei de la Recea, gazdele închizând foarte bine jocul.

S-a terminat 2-1 și Arieșul Turda intră în vacanța de iarnă pe locul 8 al clasamentului.

ACS COMUNA RECEA – ARIEȘUL TURDA 2-1 (Chinde 15`, Lang 57` / Lemnaru 33`)

Arieșul Turda: Pop - Chiș, Ionescu, Indreica, Bria, Fl. Dan, Paleoca, Savu, Salcău, David, Lemnaru. Au mai intrat: Varodi, Dup, Selegean, Oltean.

1.ACS Comuna Recea1512124014+2637
2.Minaur Baia Mare15951268+1832