potaissa minaur

Potaissa Turda și Minaur Baia Mare au terminat la egalitate, scor 28-28, partida desfășurată în sala „Lascăr Pană”, meci care a contat pentru etapa a XII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Oaspeții au început mai bine partida și la jumătatea primei reprize, aveau un avantaj de trei goluri pe tabelă (6-9, min 14). Până în minutul 20, Minaur a reușit să restabilească egalitatea (11-11). Până la pauză, cele două echipe au mers „cap la cap”, intrând la egalitate la cabine, scor 16-16.

Minaur a marcat primul gol al reprizei secunde, însă Turda a marcat de două ori consecutiv, preluând conducerea. Potaissa s-a distanțat la două goluri, însă Minaur a revenit de fiecare dată la un singur gol. În minutul 54, Baia Mare a reușit egalarea (26-26), și chiar a preluat conducerea (27-26). Din nou, Turda a marcat de două ori consecutiv și a preluat conducerea (27-28).

Potaissa a avut atacul, însă cu câteva secunde înainte de final, Minaur a reușit să recupereze balonul. Ionuț Rotaru a faultat la mijlocul terenului, primind cartonașul roșu și cel albastru, iar arbitrii au indicat linia de la 7m. Andrei Popescu a reușit să înscrie și să stabilească scorul final, 28-28.

S-a terminat 28-28 și Potaissa Turda așteptă partida de miercuri, contra celor de la Dobrogea Sud.

MINAUR BAIA MARE – POTAISSA TURDA 28-28 (16-16)