csm ct bmare

Bucurie mare in acesta seara in Sala Sporturilor "Ioan Stanatiev" din Campia Turzii, dupa victoria obtinuta de voleibalistii de la CSM Campia Turzii in partida de campionat cu Stiinta Explorari Baia Mare, aceasta fiind de altfel prima pe teren propriu in aceasta editie pe prima scena voleibalistica din Romania.

Inca de la inceput sala a devenit neincapatoare, sutele de sustinatori ai echipei ocupandu-si locurile cu mult inainte de startul acestui meci, iar prezenta masiva si patosul cu care si-au sustinut favoritii au dat aripi jucatorilor din Campia Turzii, impingandu-i de la spate spre victorie.

Primul set a fost echilibrat pe tot parcursul lui, echipele au mers punct cu punct, una langa cealalta, dar pe final prospetimea voleibalistilor CSM-ului a facut ca acestia sa castige setul cu scorul de 26-24.

Setul secund a fost unul de cosmar pentru echipa din Campia Turzii, care a fost condusa inca de la inceput cu scorul de 9-1 si pe cand s-au dezmortit, a fost prea tarziu, au mai recuperat din puncte, dar in final echipa baimareana s-a impus cu 25-20, egaland la seturi.

Toata lumea se astepta la o revenire a sportivilor de la CSM in setul 3, dar inexplicabil acestia il incep si pe acesta foarte rau, echipa oaspete se distanteaza din nou, la un moment dat scorul arata 7-2 pentru ei si nimeni nu intelegea ce se intampla cu echipa gazda.

Incet dar sigur, echipa CSM-ului si-a revenit, iar la un moment data a ajuns sa conduca cu scorul de 22-20, dar ceva s-a rupt din nou si echipa din Baia Mare a revenit si a castigat setul cu 25-23.

De neimaginat ce a urmat in setul patru, cand publicul s-a ridicat in picioare si a sustinut echipa intr-un mod incendiar, iar voleibalistii de la CSM, impulsionati de acest minunat public, au pornit ca din pusca si au condus tot setul la cel putin sapte puncte diferenta, iar in final au castigat setul intr-un mod foarte clar cu scorul de 25-17, trimitand partida in setul decisiv.

Cu un spriin moral venit din partea suporterilor, in setul cinci, cu toate ca au inceput mai greu, voleibalistii din Campia Turzii reusesc sa castige cu 15-12 si implicit partida cu 3-2, adaugandu-si in visterie inca doua puncte pretioase.

In acest moment, formatia CSM-ului se afla la egalitate de puncte cu formatiile Universitatea Cluj-Napoca si cea pe care a invins-o astazi, Stiinta Explorari Baia Mare.

Etapa viitoare, care se va juca duminica 2 decembrie, formatia CSM-ului se va deplasa in Craiova, acolo unde va juca cu puternica formatie locala SCMU.

CSM Campia Turzii  -  Stiinta Explorari Baia Mare   3-2 (26-24; 20-25; 23-25; 25-17; 15-12)

CSM Campia Turzii: Vitelaru, Antonic, Knezevic, Ciortea, Silvasan-Pasca, Oliveira do Nascimento, Ghimes (libero).

Au mai intrat: Valean, Vanca, Ciupe.

Rezerve neutilizate: Moisa, Cocis, Remes, Hasmasan (libero).

Stiinta Explorari Baia Mare: Dragomir.S, Talpa, Imhoff, Nagy, Mocanu, Raileanu, Popovici (libero)

Au mai intrat: Dragomir.A, Crisan,T utea.

Rezerve neutilizate: Balog, Butnaru.

Antrenori: Botea Marius (principal) si Sorin Pop (secund).