csm ct sopor

Partida de astazi jucata pe Stadionul Municipal "Mihai Adam" din Campia Turzii, dintre formatia CSM Campia Turzii si Viitorul 2014 Soporu de Campie, a inceput cu un moment regretat, unul de reculegere, care s-a tinut in memoria plutonierului Orosz Alexandru, de la Batalionul 3 Aparare Antiaeriana "Potaissa" din Turda, care a decedat ieri in conditii tragice in gara din Alba Iulia.

Meciul a contat pentru ultima etapa a turului Ligii a 4-a, iar acesta a fost la discretia echipei gazda care cu toate ca a invins cu scorul final de 2-1 (2-0), a mai ratat o sumedenie de ocazii la poarta aparata de Barta, iar daca acestea ar fi fost fructificate, scorul era unul mult mai sever.

Echipa gazda a deschis rapid scorul, in minutul 11, cand Dudas este angajat pe partea stanga si trimite o centrare excelenta in mijlocul careului mare al oaspetilor, fundasul central al celor din Soporu de Campie, Ogrean, da cu piciorul pe langa minge, iar "omniprezentul" mijlocas de la CSM, Danut Stefan, este pe faza si trimite balonul in dreapta lui Barta.

Dupa marcarea golului, echipa antreata de Valentin Sandru se mentine tot timpul in atac, rateaza cateva ocazii clare de a marca, in timp ce formatia oaspete se multumeste cu un joc de constructie.

Desprinderea pe tabela de marcaj vine in minutul 39, atunci cand acelasi Danut Stefan pleaca de la mijlocul terenului cu doi fundasi ai oaspetilor in spate, dar care nu reusesc sa il deposedeze de minge, iar mijlocasul CSM-ului reuseste "dubla", cu sut pe langa portarul Barta, care este surprins de executie.

Ocaziile multe ratate la poarta celor de la Viitorul era sa ii coste pe final pe cei de la CSM, deoarece in minutul 85 portarul Fekete greseste la o pasa, aceasta este interceptata de Cecalacean, care inscrie si reduce din handicap.

Impulsionati de golul marcat, oaspetii se arunca tot mai insistent spre poarta celor de la CSM, care au facut un pas in spate dupa primirea golului, iar la o faza hilara in careul mare al gazdelor, in minutul 89, nou intratul Zahan.M trimite balonul pe langa poarta goala, irosind astfel ocazia de a egala.

Partida se incheie cu victoria celor de la CSM, care la sfarsitul turului acumuleaza 31 de puncte si asteapta sa vada ce se va intampla la Gherla intre Olimpia si cei de la Somesul Dej, pentru a sti daca raman pe locul 4 sau vor urca o pozitie mai in sus pe podium.

Oricum, in prima etapa a returului, care se va juca cel mai sigur duminica 2 decembrie, CSM Campia Turzii va juca pe teren propriu cu formatia din Dej.

CSM Campia Turzii  -  Viitorul 2014 Soporu de Campie   2-1 (2-0)

Marcatori: Danut Stefan '11, '39 pt. CSM/Cecalacean '85 pt. Viitorul

CSM Campia Turzii: Fekete - Soporan, Kalman ('46, Moldovan.S), Moldovan.M, Sur, Tescar, Oroian, Tarcea, Danut Stefan, Chisu, Dudas ('65, Petrovan / '89, Nicola).

Rezerve neutilizate: Mathe, Nihesan, Oltean, Rusu.

Antrenori: Valentin Sandru (principal), Dorin Rosu si Chisu Flaviu (secunzi)

Viitorul 2014 Soporu de Campie: Barta - Cecalacean, Goia ('46, Soanca), Mornea, Muresan, Popa ('63, Mocan), Tamas.A, Moldovan.I, Ogrean, Tamas.N ('81, Zahan.P), Galea.

Rezerve neutilizate: Moldovan.C, Zahan.M