ariesul cfr

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 1-0, contra celor de la CFR II Cluj Napoca, într-o partidă care a contat pentru etapa a XIV-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Prima ocazie a CFR-ului a venit chiar în primul minut de joc, când Itu a șutat de la distanță, dar Pop a intervenit excelent. În minutul 9 a venit o altă șansă la poarta Turzii, însă Roș l-a evidențiat din nou pe Pop.

Replica Turzii a venit în minutul 11, când șutul lui Florin Dan a fost reținut în doi timpi de Rus.

Până în minutul 37, jocul a fost destul de anost, apoi, același Florin Dan nu a putut profita de o greșeală în defensiva oaspeților. După două minute, Itu a încercat din nou un șut de la distanță, însă mingea a trecut pe lângă poarta lui Pop.

A venit minutul 39, când în urma unui corner, Paleoca a reușit să deschidă scorul. Salcău a centrat excelent la marginea careului mic, de unde Paleoca a reluat, cu capul, la colțul lung.

La pauză, Olariu a mutat surprinzător, însă eficient. Alex Savu a trecut fundaș stânga, post pe care a jucat pe vremea când echipa era în divizia B, Selegean a intrat la mijloc, Marcu părăsind terenul accidentat.

Arieșul a început bine și partea secundă, ratând trei ocazii la poarta lui Rus, prin Paloeca, Florin Dan și David, cei trei trecând rând pe rând pe lângă golul de 2-0.

În minutul 64, oaspeții au ratat cea mai importantă ocazie, șutul din lovitură liberă trimis de Pop, lovind bara transversală.

Până la final, CFR-ul a mai avut o singură ocazie, șutul lui Kofi trecând mult peste poarta lui Pop.

S-a terminat 1-0 și Arieșul Turda a ajuns la cea de-a șasea victorie în ultimele șapte partide. Etapa viitoare, Arieșul se va deplasa pe terenul celor de la Comuna Recea.

”Jocul foarte bun a echipei a dus la aceste rezultate. Am jucat și cu cinci juniori în teren, secretul e că muncim la antrenamente, asta este preocuparea noastră, să jucăm, să avem rezultate. Suntem atenți și la ce se întâmplă la juniori și vârfurile de acolo vin și fac antrenament cu noi și chiar joacă. E un lucru care l-am propus la început și suntem captați să facem acest lucru. Nu știam de opțiunea cu Savu fundaș stânga, însă am niște colaboratori foarte buni, care mi-au spus acest lucru și am făcut această schimbare.” A declarat la finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu.

Mijlocașul Turzii, Alexandru Savu, ne-a declarat: „Suntem foarte fericiți, ne simțim cu toții bine, cred că am făcut un joc bun, pragmatic. Am întâlnit o echipă tânără, care în primele 20 de minute ne-au pus probleme mari, dar cu trecerea timpului am reușit să echilibrăm. A fost puțin ciudat să evoluez ca fundaș stânga, la pauză domnul Olariu m-a întrebat dacă pot să joc acolo, i-am răspuns că da, am încercat să-mi fac treaba cât mai bine pe faza defensivă. Cred că am jucat cât mai bine pe acea poziție și cam asta a fost povestea cu poziția din teren. E păcat că vine acum vacanța, suntem pe un val pozitiv și ne doream să continuăm seria victoriilor. Trebuie să ne pregătim în iarnă și să o ducem la fel de bine. Eu cred că se poate și mai bine, pentru undeva în primele cinci locuri am putea termina.”

ARIEȘUL TURDA – CFR II CLUJ NAPOCA 1-0 (Paleoca 41`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Ionescu, Indreica, Marcu (Selegean 46`), Fl. Dan (Fl.Dan 92`), Paleoca, Savu, Salcău (Bria 62`), David (Varodi 66`), Lemnaru.

CFR II Cluj Napoca: Rus – Pârv, Cherchei, Potra, Roș, Milandru, Itu, Petruș, Pop (Bonyoi 78`), Ispas (Kofi 78`), Cazan.

3.CFR II Cluj Napoca147522916+1326
4.Minaur Baia Mare13751207+1326