1 Comentariu

potaissa calarasi

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 26-29, contra celor de la Dunărea Călărași, într-o partidă care a contat pentru etapa a XI-a, din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin.

Turdenii au început mai bine partida și s-au distanțat la două goluri (4-2, min 6), însă Dunărea a revenit repede în joc. Totuși, jocul bun pe atac al Turzii s-a fructificat și pe tabelă, Potaissa distanțându-se la patru goluri (11-7, min 21). Beneficiind de intervențiile lui Șelaru și de forma foarte bună a lui Hănțaru, Dunărea s-a apropiat la un singur gol până la pauză, 15-14.

Repriza a doua a fost mai echilibrată în prima parte, după zece minute cele două echipe fiind la egalitate (19-19, min 40). Dunărea a preluat conducerea (19-21, min 42), însă Turda a revenit rapid în joc (22-21, min 42). Au urmat apoi șapte minute în care Potaissa nu a reușit să marcheze, Dunărea distanțându-se la cinci goluri (22-27, min 53), pe fondul multor greșeli pe atacul turdean.

Turda a trecut într-o apărare om la om, a intrat în poartă și Irimuș, cel care nu este refăcut după accidentarea din meciul cu Dinamo, iar în minutul 55, Potaissa s-a apropiat la doar două goluri (25-27). Totuși, oaspeții au gestionat foarte bine finalul de meci și au reușit să se impună, scor 26-29.

Etapa viitoare, Potaissa va evolua în deplasare, contra celor de la Minaur Baia Mare, vinerea viitoare, de la ora 18:00, partida urmând să fie transmisă în direct pe TurdaNews.

La finalul meciului cu Dunărea, antrenorul turdenilor, Horațiu Gal, ne-a declarat: „Ar fi mai simplu să ne întrebăm ce a mers în partida de azi. Nu înțeleg de ce a fost această stare de relaxare, nu am putut să ne mobilizăm, cred că am luat meciul prea ușor și la finalul partidei, punctele au fost câștigate de ei. Am avut o primă repriză mai bună, am avut ocazia să ne desprindem și la patru – cinci goluri, din păcate nu am fructificat, am avut prea multe greșeli neforțate, ratări, pase greșite, mingi scăpate, care i-au adus pe oaspeți înapoi în joc. Ei, în a doua repriză, când au avut ocazia să se distanțeze au aruncat exact, nu au făcut erori și se vede diferența pe tabelă. Mergem să câștigăm la Baia Mare, ne așteptă o săptămână foarte grea, trebuie să vedem unde am greșit, să nu mai repetăm erorile și la Baia Mare. Irimuș va reveni și undeva de luni va reveni și la antrenamente.”

POTAISSA TURDA – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 26-29 (15-14)

Potaissa Turda: Cîntec (6 goluri), Ghiță (6), Pavel (3), Pop (3), Rotaru (2), Talas (2), Szoke (2), Thalmaier (1), Ignat (1).

Dunărea Călărași: Hănțaru (11 goluri), G.Bujor (9), Dospinescu (5), Soare (2), M.Bujor (1), Radojkovic (1).

7.Dinamo București9522279245+3417
8.Minaur Baia Mare10514294270+2416