potaissa buzau

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 33-27, pe terenul celor de la HC Buzău, într-o partidă care a contat pentru etapa a X-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Buzoienii au început mai bine partida (1-3, min 4), însă nu a fost decât o situație de moment, pentru că Turda a preluat rapid conducerea (5-4, min 10). Buzoienii au avut puterea să mai revină o dată în avantaj (6-7, min 14), însă Potaissa a preluat din nou conducerea și nu a mai cedat până la final. La pauză, jucătorii antrenați de Horațiu Gal aveau patru goluri avans, 17-13.

Repriza a doua a fost una plăcută pentru public, însă Turda a menținut o diferență liniștitoare pe tabelă. Cu un maxim de 8 goluri (20-28), Potaissa și-a permis să nu mai forțeze pe final și să se impună, scor 33-27.

Etapa viitoare, formația turdeană va evolua pe teren propriu, contra celor de la Dunărea Călărași, joia viitoare, de la ora 17:30.

HC BUZĂU – POTAISSA TURDA 27-33 (13-17)

Potaissa Turda: Ghiță (6 goluri), Pop (5), Ignat (4), Cîntec (4), Talas (3), Pavel (3), Lazăr (2), Rotaru (2), Iancu (2), Szoke (1), Thalmaier (1)

HC Buzău: Asoltanei (6 goluri), Stroe (4), Tudorache (3), Istrate (2), Mironescu (2), Chirca (2), Burlacu (2), Grasu (2), Anton (1), Șimicu (1), Cîrstea (1), Scarlat (1).

7.Steaua București10523274262+1217
8.Minaur Baia Mare10514294270+2416