potaissa bacau

Sâmbătă și duminică s-au desfășurat șase din cele șapte partide ale etapei cu numărul opt, din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin (Liga Zimbrilor).

Etapa a debutat cu derby-ul dintre Steaua și Potaissa, turdenii reușind să se întoarcă cu trei puncte în Transilvania, după ce s-au impus la Chiajna, scor 31-29.

Tot sâmbătă, de la ora 17:00, Suceava nu a reușit să facă o surpriză la Timișoara, bucovinenii fiind învinși de Poli, scor 31-27.

Trei partide s-au desfășurat de la ora 18:00. La Constanța, Dobrogea Sud a avut emoții doar o repriză cu Făgărașul, scorul pauzei fiind 17-14, însă la final, tabela indica 37-23.

La Baia Mare, Minaur nu a avut probleme cu Universitatea Cluj, reușind să se impună, scor 36-27, „șepcile roșii” fiind singura echipă care nu a acumulat niciun punct în cele opt etape.

La Călărași, Dunărea a reușit să câștige cele trei puncte din partida cu Bacăul, după ce s-a impus, scor 33-28.

În ultimul meci al etapei, singura partidă care s-a disputat duminică, CSM Focșani s-a impus la Buzău, scor 17-21, formația antrenată de Sandu Iacob continuând astfel parcursul excelent din acest sezon.

Partida dintre Dinamo București și CSM București a fost amânată, dinamoviștii având un meci în VELUX Champions League.

Marele derby al etapei viitoare se va desfășura la Turda, unde se vor întâlni Potaissa și Dinamo. Meciul va avea loc duminică, începând cu ora 16:30.

7.Poli Timișoara8431206199+715
8.Minaur Baia Mare8413236211+2513