ariesul mv csmct

Arieșul Mihai Viteazu s-a impus ieri, scor 6-4, pe teren propriu, în fața celor de la Sporting Apahida, într-o partidă care a contat pentru etapa a XII-a, din cadrul ligii a patra de fotbal, zona Cluj.

Jucătorul împrumutat de Arieșul Turda, Ștefan Silaghi a fost primul care înscris, după doar 12 minute. Avantajul gazdelor nu a durat mult, pentru că în minutele 25 și 27 oaspeții au reușit să întoarcă scorul. Un alt fost jucător al Turzii, Lucian Mărie, a reușit să înscrie în minutul 41, stabilind și scorul pauzei.

În minutul 58, același Mărie a marcat pentru 3-2, însă Vasilaș a „dus” scorul la 3-3 în minutul 65. Silaghi a realizat „dubla” în minutul 72, însă Nistor a restabilit încă o dată egalitatea, în minutul 79. Finalul de meci i-a aparținut lui Silaghi, care a reușit să marcheze de alte două ori, stabilind astfel și „setul”, 6-4.

După această victorie, Arieșul ocupă locul 5 al clasamentului. Etapa viitoare, formația din Mihai Viteazu va evolua pe terenul celor de la Mintiu Gherlii.

ARIEȘUL MIHAI VITEAZU – SPORTING APAHIDA 6-4 (Silaghi 12`, 72`, 81`, 83`, Mărie 41`, 58` / Bondor 25`, Tăbîrță 27`, Vasilaș 65`, Nistor 79`)