steaua potaissa

Potaissa Turda s-a impus în această dimineață, scor 31-29, în sala sporturilor din Chiajna, contra Stelei București, într-o partidă care a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Turdenii au început în forță partida și după trei minute aveau deja două goluri avans (1-3). Steaua a reușit să echilibreze jocul, în special datorită evoluției lui Alin Roșu, reușind să egaleze (4-4, min 8). Potaissa a continuat jocul bun pe faza de atac, însă nu s-a desprins niciodată, în prima repriză, la mai mult de două goluri. La pauză, Turda avea un avantaj minim, 14-15.

Debutul reprizei a doua a fost extrem de echilibrat, Steaua a reușit să egaleze, însă a ratat de fiecare dată atacul când putea trece în avantaj, chiar dacă au avut și o aruncare de la 7m în această situație. Din minutul 40, și-a „intrat în mână” Cristi Ghiță (9 goluri în meci), Turda reușind să se distanțeze la trei goluri (20-23, min 43). Gazdele au continuat să spere și cu șase minute înainte de final, s-au apropiat la un singur gol (27-28). Turdenii au forțat pe atac, și cu două goluri marcate de Ghiță și unul de Pavel, au reușit să se impună la Chiajna.

S-a terminat 29-31 și Potaissa Turda urcă pe locul 3 al clasamentului și așteaptă marele derby de duminica viitoare, contra celor de la Dinamo București.

STEAUA BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 29-31 (14-15)

Potaissa Turda: Ghiță (9 goluri), Cîntec (5), Pavel (4), Thalmaier (3), Savic (2), Talas (2), Ignat (2), Szoke (2), Rotaru (1), Pop (1).

8.Steaua București8323211207+411
9.Minaur Baia Mare7313200184+1610