ariesul dejvict

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 4-1, pe terenul celor de la Unirea Dej, într-o partidă care a contat pentru etapa a XI-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Turdenii au ratat prima ocazie (min 8), șutul lui Paleoca fiind blocat de defensiva Dejului. După doar cinci minute, Paul Chiș a centrat de pe partea dreaptă, Lemnaru reluând în poartă din 7m. Unirea a reușit să echilibreze jocul, fără să-și creeze ocazii la poarta lui Pop. Totuși, în minutul 32, Alex Savu a reușit să înscrie pentru 2-0, cu o reluare cu latul la colțul lung. Până la pauză, Turda a mai marcat o dată, prin Salcău.

Repriza a doua a debutat cu ocazia lu Florin Dan, cel care a tras puternic din unghi, peste poarta lui Țicrea. Prima fază periculoasă la poarta lui Pop a venit în minutul 53, când Duma a șutat de la marginea careului peste poartă.

În minutul 66, Adrian David a scăpat singur cu Țicrea, reușind să „urce” scorul la 4-0. În minutul 83, Moldovan a reușit să reducă din diferență, cu un gol superb din lovitură liberă. În minutul 88, Dejul a primit un penalty, ratat însă de Blaj. În prelungirile partidei, Cătinean a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

S-a terminat 4-1 și Arieșul Turda ajunge la cel de-al patrulea meci fără înfrângere. Etapa viitoare, Arieșul va primi vizita celor de la Odorheiu Secuiesc.

UNIREA DEJ – ARIEȘUL TURDA 1-4 (Moldovan 83` / Lemnaru 13`, Savu 32`, Salcău 43`, David 66`)

Arieșul Turda: Pop - Chiș, Ionescu, Cocoară, Marcu, Fl.Dan (Varodi 64`), Paleoca, Savu, Salcău (Bria 70`), David (Dup 79`), Lemnaru (Oltean 89`)

Unirea Dej: Ignat (Țicrea 46`)- Preda, F.Pop, Monea (Sabo 36`), Dulap, B.Pop (Papp 61`), Hetea, Duma (Graur 72`), Cătinean, Blaj, Moldovan

MeciVICEGALÎNFRGMGPGVR.PCT.
1.Minaur Baia Mare11740195+1425