petlinii

Fotbal, Liga 3: Arieșul Turda aproape de victorie în meciul cu Baia Mare (VIDEO/FOTO)

floris

Arieșul Turda a terminat la egalitate, scor 2-2, contra celor de la Minaur Baia Mare, într-o partidă care s-a disputat pe stadionul „Municipal” din Turda și care a contat pentru etapa a X-a, a ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Prima ocazie a venit la poarta oaspeților, când David a primit o mingea în careu, însă nu a reușit să finalizeze. În minutul 14, Marcu a deviat spre propria poartă un balon, însă Pop a reușit să respingă. În minutul 23, după o greșeală în defensiva turdeană balonul a fost respins în corner. Din cornerul rezultat, Feraru a reușit să deschidă scorul. Turdenii au început să forțeze și în minutul 32, Florin Dan a fost faultat în careu, iar din penalty-ul rezultat, Salcău a reușit să restabilească egalitatea.

După alte patru minute, David a centrat în careu, însă Lemnaru a fost blocat în ultimul moment. În minutul 44, Paleoca a recuperat o minge la mijlocul terenului, a pasat pe stânga pentru Lemnaru, iar acesta a centrat perfect în careu, de unde același Paleoca a reușit să marcheze pentru 2-1.

Partea a doua a început cu ocazia imensă a lui Lemnaru, care a tras la colțul lung din interiorul careului, însă mingea a trecut la câțiva centimetrii de poarta lui Gudea. În minutul 60, Șerban a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, după o simulare în careul lui Pop.

Chiar dacă au rămas în zece oameni, oaspeții au reușit să marcheze pentru 2-2, prin Tutuță, care a marcat cu un șut sub transversală.

Ultima mare ocazie a fost în minutul 83, când în urma unui contraatac în superioritate numerică (4 contra 2), balonul a ajuns la Lemnaru, însă fost atacant al Universității Cluj nu a reușit să înscrie.

S-a terminat 2-2 și Arieșul Turda urcă pe locul 9 și așteaptă derby-ul de clasament cu Unirea Dej.

La finalul partidei, mijlocașul echipei turdene, Alex Savu, ne-a declarat: „Cred că am fi putut câștiga, am avut 2-1 la pauză și un om în plus. Din păcate, cred că am căzut fizic a doua repriză și am cedat mijlocul terenului. Sunt două puncte pierdute acasă și trebuie să câștigăm la Dej. În fiecare meci am avut ocazii de gol, chiar dacă am pierdut și ghinionul a avut un cuvânt de spus în acele meciuri.”

Constantin Olariu, antrenorul Arieșului Turda, a declarat: „Pot să spun că sunt mulțumit, meciul a arătat că am fi putut câștiga. Puteam închide jocul la acea ocazie a lui Lemnaru, apoi la 2-2 au avut și ei o ocazie mare. Până la urmă, rezultatul e echitabil. Ne bucurăm pentru că, deși nu am câștigat, continuăm seria pozitivă. Am simțit o cădere fizică la echipă și cred că ideea că am putea câștiga, după eliminarea lor, ne-a făcut să ne pierdem echilibrului. Am fi trebuit să avem o posesie mai bună, nu am reușit acum, am aruncat mingi în față și nu am reușit.”

ARIEȘUL TURDA – MINAUR BAIA MARE 2-2 (Salcău 33`, Paleoca 44` / Feraru 23`, Tutuță 65`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Ionescu, Cocoară, Marcu, Fl. Dan (Varodi 73`), Paleoca, Savu (Selegean 90`), Salcău (Bria 62`), David (Dup 80`), Lemnaru

Minaur Baia Mare: Gudea – Duruș, Kis, Roșca (Bococi 45`), Simion, Lupu, Chiș, Giurgiu, Tutuță (Borota 90+1`), Șerban, Feraru (Boje 61`).

1.Csikszereda Miercurea Ciuc10712277+2022
2.Minaur Baia Mare10640175+1222