Scrie un comentariu

ariesul gloria

Vineri și sâmbătă s-au desfășurat partidele etapei cu numărul nouă, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

 

Una dintre marile surprize a etapei a „venit” de la Târgu Mureș, unde MSE a reușit să țină în șah una dintre marile favorite la promovare, Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 0-0.

La Dej, Unirea și Avântul Reghin au terminat la egalitate, scor 1-1, Unirea fiind una dintre cele mai în formă echipe din această serie, fiind fără înfrângere de la mijlocul lunii septembrie.

Forma proastă a celor de la Odorheiu Secuiesc a continuat și în această etapă, formația din Harghita pierzând pe teren propriu, 0-1, partida cu Cetate Râșnov, brașovenii reușind să înscrie pe final de meci.

La Bistrița, Arieșul Turda a reușit cea de-a doua victorie la rând în campionat, reușind să se impună în fața celor de Gloria, scor 2-1, după un gol marcat în minutul 95 de Răzvan Ititesc. Cele trei puncte câștigate la Bistrița, sunt primele puncte adunate de Turda din deplasare.

La Cluj Napoca, echipa a doua a CFR-ului, s-a impus, scor 2-1, în fața celor de la AFC Hărman, pentru brașoveni fiind prima înfrângere după trei etape în care acumulaseră șapte puncte.

Vineri, la Baia Mare s-a desfășurat derby-ul etapei, dintre Minaur și Sănătatea Cluj, băimărenii reușind să se impună, scor 2-1. Minaur rămâne singura echipă care nu a pierdut niciun meci în acest sezon.

O altă mare surpriză în această etapă s-a produs la Iernut, unde gazdele s-au impus în fața celor de la Unirea Tășnad, scor 6-2. Pentru echipa din Iernut, este prima victorie de la începutul lunii septembrie.

În ultima partidă a etapei, Comuna Recea s-a impus în fața echipei a doua a Mediașului, scor 3-0, gazdele urcând pe primul loc, alături de Minaur Baia Mare.

Derby-ul etapei viitoare se va desfășura la Turda, unde Arieșul va primi vizita celor de la Minaur Baia Mare. Partida va avea loc vineri, de la ora 15:00 și va fi transmisă în direct pe TurdaNews.

Etapa 9   
19.1015:00MSE Târgu Mureș - Csikszereda Miercurea Ciuc0-0
19.1015:00Unirea Dej - Avântul Reghin1-1
19.1015:00AFC Odorheiu Secuiesc - Cetate Râșnov0-1
19.1015:00Gloria Bistrița - Arieșul Turda1-2
19.1015:00CFR II Cluj Napoca - AFC Hărman2-1
20.1015:00Minaur Baia Mare - Sănătatea Cluj2-1
20.1015:00CS Iernut - Unirea Tășnad6-2
20.1015:00AFC Comuna Recea - Gaz Metan II Mediaș3-0

Clasament:

  MeciVICEGALÎNFRGMGPGVR.PCT.
1.ACS Comuna Recea97022610+1621
2.Minaur Baia Mare9630153+1221
3.Csikszereda Miercurea Ciuc9612227+1519
4.CFR II Cluj Napoca95312312+1118
5.Sănătatea Cluj Napoca95131812+616
6.Cetate Râșnov951377016
7.Unirea Tășnad93421715+213
8.Avântul Reghin934298+113
9.Unirea Dej92521112-111
10.Arieșul Turda93241214-211
11.AFC Hărman93151314-110
12.AFC Odorheiu Secuiesc92251117-68
13.Gloria Bistrița92161218-67
14.MSE Târgu Mureș92161220-87
15.CS Iernut92071037-276
16.Gaz Metan II Mediaș9117921-124
Etapa 10  
26.1015:00Csikszereda Miercurea Ciuc - Gaz Metan II Mediaș
26.1015:00Avântul Reghin - AFC Odorheiu Secuiesc
26.1015:00Sănătatea Cluj - Unirea Dej
26.1015:00Arieșul Turda - Minaur Baia Mare
26.1015:00MSE Târgu Mureș - Gloria Bistrița
27.1015:00AFC Hărman - ACS Comuna Recea
27.1015:00Unirea Tășnad - CFR II Cluj Napoca
27.1015:00Cetate Râșnov - CS Iernut

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator