ariesul gloria

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 2-1, pe stadionul „Jean Pădureanu” din Bistrița, în fața celor de la Gloria, într-o partidă care a contat pentru etapa a IX-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

La fel ca în partida precedentă, Arieșul a primit gol încă din primele minute, Sebastian Rus reușind să profite de o greșeală în defensiva Turzii.

În minutul 8, Nalați a comis un henț în careu, iar „centralul” partidei a indicat punctul cu var. Marcu a tras pe lângă, însă Bucur intrase în careu, astfel încât, execuția s-a repetat. Fundașul Turzii nu a schimbat colțul, iar Racoți a reușit să blocheze. În minutul 18, Chiș a centrat de pe partea dreaptă, însă lovitura de cap a lui Salcău nu a modificat tabela. După alte trei minute, David a primit o minge în careu, a reușit să tragă la poartă, însă Racoți a fost la post.

Gloria a replicat în minutul 27, când lovitura de cap a lui Rus a trecut peste poarta lui Pop. Cea mai mare ocazie a primei reprize a avut loc în minutul 44, când Dobrea a tras puternic din poziție ideală, însă Rareș Pop a avut un reflex uimitor.

Arieșul a început bine repriza a doua, însă nu și-a creat mari ocazii la poarta bistrițeană. Totuși, golul a venit în minutul 63, când Lemnaru a reluat la colțul lung o centrare venită de la Chiș. Același Lemnaru a reluat peste poartă în minutul 75. În minutul 82, Lemnaru și Varodi au tras puternic spre poartă, însă ambele șuturi au fost blocate.

În minutul 94, în urma unui corner, mingea a ajuns în zona lui Cocoară, care nu a putut relua pe poartă, mingea fiind respinsă în corner. Paul Chiș a centrat în careu, Lemnaru a reluat periculos la rădăcina barei, însă Racoți a reușit să respingă. Chiș a mai centrat o dată, balonul a fost respins la Marcu, care a aruncat mingea în careu. Balonul a ajuns la Ititesc, care a reușit să marcheze golul victoriei în minutul 95.

S-a terminat 2-1 și Arieșul Turda „leagă” două victorii. Etapa viitoare, Arieșul Turda va primi vizita celor de la Minaur Baia Mare.

La finalul partidei, antrenorul echipei turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „Ne bucurăm pentru că, probabil, se întorc ghinioanele pe care le-am avut în primele etape. E un lucru pozitiv că avem continuitate după victoria cu Târgu Mureș și ne dă un plus de moral. Echipa joacă fotbal, eu sper să mai îmbunătățim niște lucruri, întotdeauna e loc de mai bine. Așeptăm suporterii în număr cât mai mare să ne susțină, pentru că avem o echipă care poate crea spectacol.”

GLORIA BISTRIȚA – ARIEȘUL TURDA 1-2 (Rus 3` / Lemnaru 63`, Ititesc 90+5`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Cocoară, Ionescu, Marcu, Fl. Dan (Varodi 72`), Paleoca, Savu (Ititesc 63`), Salcău (Bria 46`), David, Lemnaru.

Gloria Bistrița: Racoți – Meșter, Bucur, Hasnaș, Pop (Minta 84`), Băldean (Moldovan 53`), Nalați, Cilean, Dobrea (Ani 75`), Rus, Suciu (Stoianof 63`).

3.CFR II Cluj Napoca95312312+1118
4.Minaur Baia Mare8530132+1118