marian morar

Fotbal, Liga 3: Gură de oxigen pentru Arieșul. Victorie după un meci dominat în totalitate (VIDEO-REZUMAT)

zamblau eugen

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 3-1, contra celor de la MSE Târgu Mureș, într-o partidă care a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Partida a început prost pentru Turda, care s-a văzut condusă încă din minutul 5, când Ungur a executat perfect o lovitură liberă obținută de Dudaș. A fost cel de-al patrulea euro-gol primit de Turda în acest sezon din astfel de faze. Imediat după primirea golului, Turda a început să preseze, fără a-și crea mari ocazii la poarta lui Kristaly.

Prima mare ocazie a venit în minutul 18, când Florin Dan a reluat cu capul pe poarta lui Kristaly, însă Silaghi a reușit să respingă chiar de pe linia porții. În minutul 33, Chiș a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în fața porții, unde Adrian David a „pus latul” pentru 1-1.

Și după golul egalizator, Turda a continuat să domine cu autoritate partida, oaspeții mulțumindu-se să se apere aglomerat în propria jumătate. În minutul 40, același David a primit o minge în careu, a reușit să se întoarcă spre poarta lui Kristaly și a tras puternic sub transversală, reușind să ducă scorul la 2-1.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Florin Dan (min 50), care a finalizat cu șut, deși putea pasa pe stânga, unde aștepta Varodi. Salcău (min 53 și 66) a ratat și el două ocazii la poarta oaspeților. În minutul 84, Bria a finalizat cu șut o fază de poartă, fază care a „anunțat” golul de peste două minute. Lemnaru a primit o minge în careu, a reușit să „întoarcă” doi adversari și a tras puternic în stânga lui Kristaly, reușind primul gol în tricoul Turzii.

S-a terminat 3-1 și Arieșul Turda obține cea de-a doua victorie în acest sezon și urcă până pe locul 11. Etapa viitoare, formația antrenată de Constantin Olariu se va deplasa la Bistrița, pentru partida cu Gloria.

La finalul partidei, autorul „dublei” din acest meci, Adrian David, ne-a declarat: „Mă simt foarte bine, mă bucur că am reușit să câștigăm, aveam mare nevoie de victorie. O să avem un meci la fel de greu la Bistrița, sper să facem un rezultat bun. Cred că putem termina între primele șapte echipe, lejer. Dacă jucăm la fel ca azi, putem să fim acolo în față.”

ARIEȘUL TURDA – MSE TÂRGU MUREȘ 3-1 (David 33`, 40`, Lemnaru 86` / Ungur 5`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Ionescu, Cocoară, Marcu, Fl. Dan (Bria 62`), Paleoca (Selegean 86`), Savu, Salcău, David (Ititesc 76`), Varodi (Lemnaru 66`)

MSE Târgu Mureș: Kristaly – Mihaly, Szekely, Ungur, Papp, Silaghi, Moldovan (Balasz 60`), Dudaș, Laczko (Tamas 62`), Borbely, Ruja (Vezichea 80`)

2.ACS Comuna Recea86022310+1318
3.Minaur Baia Mare8530132+1118