marian morar

Handbal, Liga Zimbrilor: Fără patru oameni de bază, Potaissa a pierdut pe teren propriu (Galerie Foto)

zamblau eugen
floris

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 32-33, pe teren propriu, contra celor de la CSM Focșani, într-o partidă care a contat pentru etapa a VI-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Gazdele, fără Savic, Thalmaier, Zacaciurin și cu Gică Cîntec având întindere musculară, au avut parte de un meci echilibrat în prima repriză contra Focșaniului. CSM a început mai bine și s-a distanțat la două goluri (10-12, min 19). Veștile proaste în domeniul medical au continuat, Radu Lazăr accidentându-se pe parcursul primei reprize, astfel încât Turda a rămas doar cu un singur inter aflat la 100% din punct de vedere medical, juniorul Teodor Pințoiu. Totuși, până la pauză, Potaissa a reușit să revină pe tabelă (17-15, min 27), intrând cu un avantaj de un gol la pauză, 19-18.

Repriza a doua a fost una de mare luptă, Turda s-a distanțat iarăși la două goluri (23-21, min 39), însă Focșaniul a revenit rapid (23-23, min 40). Vrâncenii au preluat conducerea (23-24, min 41) și au continuat jocul bun, beneficiind și de intervențiile portarilor aflați în mare formă. A fost 25-29 în minutul 50, însă finalul a fost interzis cardiacilor. Turda s-a apropiat la un gol (28-29, min 53), însă o eliminare de două minute a schimbat iarăși raportul forțelor în teren. Focșaniul s-a distanțat la trei goluri (28-31, min 56), Turda revenind iarăși la un gol (32-33, min 60). La ultimul atac, Focșaniul a ratat, însă Turda nu a avut timp să finalizeze din acțiune, Ghiță aruncând de la 9m, în zidul făcut în fața porții lui Tevzadze.

S-a terminat 32-33 și Potaissa Turda pierde pentru prima dată în istorie în fața celor de la CSM Focșani. Potaissa Turda va evolua duminică, de la ora 17:00, în direct la TurdaNews, în Cupa României, pe terenul celor de la CSM Reșița.

La finalul partidei, președintele clubului turdean, Flaviu Sâsâeac, ne-a declarat: „A fost un meci în care Focșaniul a demonstrat că este o echipă valoroasă și care ne-a predat o lecție foarte bună de handbal și de mobilizare. Sper să învățăm din această lecție. A fost echipă pe care am învins-o de fiecare dată până acum și s-a adunat multă frustrare și multă dorință de revanșă, iar azi au profitat din plin de atitudinea lor, coroborată și cu alți factori, dar nu vrea să invoc absolut niciunul, fiindcă noi, în orice condiții, dacă am fi tratat meciul acesta la maniera corespunzătoare, îl câștigam liniștit. S-au mobilizat ei, au profitat de lipsa noastră de concentrare și au câștigat acest meci meritat. Îi felicităm, campionatul e lung și avem timp să recuperăm punctele astea. Ca să progresezi, trebuie să găsești partea bună în momentele grele, partea bună de aici ar fi să ne uităm în oglindă toți și jucătorii care au jucat azi, trebuie să își dea seama că au valoare, atunci când dau 100%. Când nu fac asta, îi bate vântul pe toți. Trebuie să învățăm din bucuria Focșaniului de la sfârșit, când s-au bucurat în fața noastră, pe mod meritat, trebuie să se nască orgoliul nostru și să compensăm cu puncte obținute în fața granzilor din București.”

Antrenorul celor de la CSM Focșani, Sandu Iacob, ne-a declarat: „E un sentiment de care îmi era dor, pentru că nu mai câștigasem de la Bacău. Suntem mulțumiți de lupta pe care dus-o, am profitat de anumiți jucători care au lipsit de la echipa din Turda și clar, puterea lor a scăzut, dar și noi am făcut o partidă bună azi. Diferența s-a făcut la poartă, când portarii noștri au fost mai inspirați, iar deciziile noastre au fost mai bune.”

POTAISSA TURDA – CSM FOCȘANI 32-33 (19-18)

Potaissa Turda: Ghiță (12 goluri), Szoke (5), Rotaru (4), Talas (3), Cîntec (2), Pavel (2), Lazăr (2), Laslo (2)

CSM Focșani: Miroiu (8 goluri), Țuțu (6), Mocanu (6), Rață (3), Hagiu (3), Moisă (3), Hrimiuc (2), Rotaru (2)

6.Steaua București6312159155+410
7.Minaur Baia Mare6303176160+169