potaissa bacau

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 36-30, pe terenul celor de la CSM Bacău, într-o partidă care a contat pentru etapa a V-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Formația turdeană a început în forță meciul și după 10 minute avea deja patru goluri pe tabela de marcaj (2-6). Turdenii au rămas la o diferență constantă pe tabelă și datorită intervențiilor lui Ionuț Irimuș care a „închis” în mai multe rânduri poarta. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Turda avea un avantaj de patru goluri (10-14). Au urmat însă cele mai bune minute din partidă pentru gazde, care s-au apropiat la un singur gol de Turda, 16-17.

Partea a doua a partidei a început la fel ca și prima, turdenii distanțându-se rapid pe tabelă, 16-20 (min 34). Ajutați și de poartă, dar și de un atac sigur, Potaissa a continuat să se distanțeze pe tabelă, cea mai mare diferență fiind în minutul 55, când Turda avea un avantaj de nouă goluri (25-34).

S-a terminat 30-36 și Potaissa Turda ajungea la a patra victorie la rând. Etapa viitoare, formația antrenată de Horațiu Gal va primi vizita celor de la CSM Focșani.

La finalul articolului puteți viziona un scurt rezumat, dar și declarațiile de la finalul partidei.

CSM BACĂU – POTAISSA TURDA 30-36 (16-17)

Potaissa Turda: Cîntec (7 goluri), Rotaru (7), Pavel (5), Ghiță (4), Talas (4), Lazăr (3), Pop (2), Szoke (2), Pințoiu (1), Ignat (1).

CSM Bacău: Tudorancea (7 goluri), Tărîță (6), Juverdianu (4), Serhel (3), Păunică (3), Gal (2), M.Cotinghiu (2), Crăciunescu (1), Maksimov (1), G.Cotinghiu (1)

05.1015:30Universitatea Cluj - Dinamo București
06.1011:00Poli Timișoara - Minaur Baia Mare(TVR 1)

7.Dinamo București4211112102+107
8.Minaur Baia Mare4202121108+136