potaissa universitatea

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 32-23, în partida cu Universitatea Cluj, meci care a contat pentru etapa IV-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Cum era de așteptat, gazdele au început mai bine partida (5-3, min 9), însă Universitatea a reușit să restabilească egalitatea (8-8, min 18) și chiar să treacă în avantaj. Pe fondul multor greșeli individuale ale „studenților”, Potaissa a reușit să se distanțeze pe finalul primei reprize și să se desprindă la trei goluri, 15-12. La ultima fază a reprizei, Roland Thalmaier s-a accidentat grav la cot, având fractură de cap radial, acesta urmând să lipsească aproximativ două-trei luni.

Repriza a doua s-a desfășurat într-o „singură parte”, Potaissa distanțându-se constant pe tabelă. Diferența a ajuns și la 12 goluri în favoarea Turzii, Potaissa acumulând zece puncte după patru etape.

S-a terminat 32-23 și Potaissa Turda va evolua miercuri, de la ora 19:00, în direct pe TurdaNews, pe terenul celor de CSM Bacău.

POTAISSA TURDA – UNIVERSITATEA CLUJ 32-23 (15-12)

Potaissa Turda: Szoke (8 goluri), Talas (5), Pavel (5), Pop (4), Cîntec (3), Rotaru (3), Laslo (2), Ignat (1), Thalmaier (1).

Universitatea Cluj: A.Coman (4 goluri), A.Pop (4), Kotai (4), Epure (3), Putnoky (3), Iova (2), Draia (1), Dedea (1), Horduan (1).

Etapa 4
28.0918:00Potaissa Turda - Universitatea Cluj32-23
29.0917:00HC Buzău - CSU Suceava
29.0917:30CSM București - CSM Bacău (TVR 1)
29.0918:00Dinamo București - CSM Făgăraș
29.0918:00Minaur Baia Mare - Dobrogea Sud
30.0917:30Dunărea Călărași - Poli Timișoara(TVR 1)

8.Dunărea Călărași31117675+14
9.Minaur Baia Mare31029385+83