pmp 1300x300

potaissa fagaras

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 30-21, în fața celor de la CSM Făgăraș, într-o partidă care a contat pentru etapa a III-a, din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin.

Turdenii, ajutați de o „poartă” în zi mare, au primit un singur gol în primele 10 minute (1-4). Evoluția bună în defensivă a continuat pe întreaga durată a primei reprize, Potaissa majorând diferența la cinci goluri (6-11, min 25). Până la pauză, diferența s-a majorat, 7-14.

Repriza a doua a fost una fără istoric, turdenii majorând constant diferența pe tabelă (13-24 min 48). Până la final, Făgărașul a reușit să mai reducă din proporțiile scorului, diferența finală fiind de 9 goluri.

S-a terminat 21-30 și Potaissa Turda continuă seria evoluțiilor foarte bune, menținându-se pe locul 3 al clasamentului. Etapa viitoare, Potaissa va primi vizita Universității Cluj, într-o partidă care se va desfășura vineri, de la ora 18:00 și care va fi transmisă în direct pe TurdaNews.

În video-ul de mai jos, puteți urmări un scurt rezumat, precum și declarația antrenorului formației turdene, Horațiu Gal.

CSM FĂGĂRAȘ – POTAISSA TURDA 21-30 (7-14)

Potaissa Turda: Szoke (5 goluri), Pavel (5), Rotaru (3), Pop (3), Thalmaier (3), Ghiță (3), Ignat (2), Cîntec (2), Talas (2), Pințoiu (1), Lazăr (1).

CSM Făgăraș: Constantinescu (5 goluri), Bejinariu (4), Vancea (3), Huta (3), Mateoniu (3), Ungureanu (2), Roșca (1).

7. Dunărea Călărași 2 1 1 0 50 48 +2 4
8. Minaur Baia Mare 3 1 0 2 93 85 +8 3
9. Dobrogea Sud 2 1 0 1 47 50 -3 3
10. CSM Bacău 3 1 0 2 69 78 -9 3
11. CSU Suceava 3 0 1 2 64 77 -13 1
12. HC Buzău 3 0 0 3 60 80 -20 0
13. CSM Făgăraș 3 0 0 3 62 83 -21 0
14. Universitatea Cluj 3 0 0 3 66 94 -28 0