petlinii

Fotbal, Liga 4: Meci spectaculos între Arieșul Mihai Viteazu și Someșul Gilău (Galerie foto)

floris

Meciul a debutat cu un gol anulat al gazdelor, apoi meciul a fost unul destul de echilibrat, cele două echipe împărțindu-și ocaziile. În minutul 37, Someșul a reușit să deschidă scorul, în urma unei aglomerații în careul gazdelor, Mateș a reușit să împingă balonul în poartă.

Repriza a doua a început în nota de dominare a gazdelor, care însă nu au reușit să marcheze. În minutul 57, Fertea a luat o acțiune pe cont propriu, a șutat din unghi, balonul a fost deviat de un jucător al Arieșului și Someșul conducea cu 2-0.

După minutul 60, oaspeții au cedat fizic și Arieșul a continuat să preseze. După fix o oră de la startul partidei, Silaghi a pasat perfect pentru Kiesz, care a reușit să reducă din diferență. Gazdele au continuat să forțeze, golul egalizator venind în minutul 83, când Macula a executat o lovitură liberă sub bara porții Someșului, reușind să înscrie cu largul concurs al portarului din Gilău.

După doar un minut, doi jucători de la Mihai Viteazu au scăpat singuri cu portarul Someșului, însă goalkeeper-ul oaspeților a reușit să respingă. În minutul 87, Gilăul putea da lovitura însă în urma unui șut al oaspeților, balonul a lovit transversala.

S-a terminat 2-2 și Arieșul Mihai Viteazu acumulează 5 puncte. Etapa viitoare, formația lui Lucian Roșu va evolua pe terenul celor de la Supporter 2.0.

La finalul partidei, antrenorul celor de la Mihai Viteazu, Lucian Roșu, ne-a declarat: „Am fost nemulțumit și după prima etapă, când am bătut 10-0, jocul nu merge cum ar trebui. Am mai spus-o, dacă jucătorii nu vin la antrenamente e destul de greu să pun în practică traseele de joc. Am adus patru jucători noi, încă nu legăm jocul. Avem dăruire, dar nu se poate doar cu atât. La finalizare, antrenorul are puțin de făcut, dacă jucătorul nu are personalitatea necesară să decidă o acțiune, e greu. Publicul numeros și de partea echipei, mă bucur că oamenii vin spre echipa de fotbal, ne susțin necondiționat și le mulțumim.”

ARIEȘUL MIHAI VITEAZU – SOMEȘUL GILĂU 2-2 (Kiesz 60`, Macula 83` / Mateș 37`, Fertea 57`)

Arieșul Mihai Viteazu: Silaghi – Botaș, German, Buglea, Balint (Cîțcăuan 37), Macula, Mărginean (Linca 78), Mureșan (Kiesz 26), Pârțilă (C.Crișan 46), Silaghi (Zbîncă 66), Mărie.