potaissa csu

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 32-20, în fața celor de la CSU Suceava, într-o partidă care a contat pentru etapa a II-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Gazdele au marcat primele două goluri (Thalmaier și Savic) (2-0, min 4), însă Suceava a revenit rapid pe tabelă (3-3, min 7), pe fondul paradelor lui Erhan. Echilibrul s-a mai menținut până aproape de ultimele 10 minute ale primei reprize (5-5, min 17). În ultima parte a primei reprize „a intrat” în scenă Irimuș care a închis poarta și Turda s-a distanțat la șase goluri până la final, 14-8.

Repriza a doua a fost una fără istoric, Irimuș continuându-și recitalul, ajutat și de Szopka. Atacul a mers aproape perfect, distanța dintre cele două echipe mărindu-se constant. Cea mai mare diferență s-a consemnat în minutul 53 (12 goluri, 28-16). De altfel, aceasta a fost și diferența de la finalul partidei, Potaissa reușind să se impună, scor 32-20.

Potaissa Turda va evolua etapa viitoare contra celor de la CSM Făgăraș. Partida va avea loc sâmbătă, începând cu ora 18:00 și, cel mai probabil, va fi transmisă în direct pe TurdaNews. Sucevenii vor evolua pe teren propriu, contra celor de la Dinamo.

La finalul partidei, președintele clubului turdean, Flaviu Sâsâeac, ne-a declarat: „Noi ne-am făcut meciul ușor. Era un meci ce se anunța foarte dificil, ținând cont că era al treilea în șapte zile, de accidentările din lot, dar băieții au înțeles importanța momentului și s-au mobilizat exemplar. A fost un meci excelent, în care toată lumea a fost implicată total și acest lucru se vede pe tabelă. E rezultatul muncii de echipă și a mobilizării totale. Îi felicit pe băieți și sunt mândru de modul în care au abordat acest meci și așa putem crește de la meci la meci.”

POTAISSA TURDA – CSU SUCEAVA 32-20 (14-8)

Potaissa Turda: Cîntec (8 goluri), Thalmaier (6), Talas (4), Savic (3), Pavel (3), Pop (3), Rotaru (2), Ghiță (1), Szoke (1), Laslo (1).

CSU Suceava: Burlacu (5 goluri), Târzioru (4), Oancea (3), Olariu (3), Adomnicăi (2), Ciuboariu (2), Siamatis (1),

6.Poli Timișoara21105755+24p
7.Minaur Baia Mare21016151+103p