ariesul tasnad

Arieșul Turda a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu, contra celor de la Unirea Tășnad, meci care a contat pentru etapa a III-a, a ligii a treia, seria a V-a.

În minutul 4, Marcu a încercat să-l surprindă pe Gorbe, însă mingea a căzut pe bară. Prima ocazie a oaspeților a avut loc în minutul 7, în urma unei degajări greșite a lui Ursu. După alte trei minute, Varodi și Lemnaru nu au reușit să finalizeze o acțiune prelungită de atac. În minutul 12, Stanciu a executat direct la vinclu o lovitură liberă de la aproximativ 27 de m, reușind să deschidă scorul. Replica turdenilor a venit în minutul 24, când șutul lui Onicaș a fost blocat de defensiva oaspeților.

Repriza a doua a debutat cu o fază la care turdeni au cerut vehement lovitură de la 11m, la o acțiune a lui Varodi. În minutul 54, Lemnaru a șutat din unghi, însă mingea s-a dus puțin pe lângă poartă. În minutul 62, Ionescu a reluat cu capul pe lângă poartă, o centrare venită din corner. Presiunea turdenilor a continuat, oaspeții mulțumindu-se să se apere aglomerat. Pe un contraatac, Szekely a ratat golul de 2-0, trimițând din poziție de unu la unu cu Ursu, pe lângă poartă. În minutul 84, Florin Dan a pătruns pe partea dreaptă, fiind faultat în careu. În urma loviturii de la 11m, Valentin Marcu a reușit să egaleze, cu o execuție sigură.

În minutul 87, Varodi s-a „trezit” cu mingea la 7m de poartă, însă unul dintre fundașii oaspeților a reușit să respingă, după ce atacantul turdean a întârziat finalizarea.

S-a terminat 1-1, la capătul unei partide în care Arieșul a „arătat” bine, în special în partea secundă. Etapa viitoare, Arieșul Turda va evolua pe terenul celor de la Cetate Râșnov.

ARIEȘUL TURDA – UNIREA TĂȘNAD 1-1 (Marcu 84`pen / Stanciu 12`)

Arieșul Turda: Ursu – Chiș, Indreica, Ionescu, Marcu, Onicaș (Ititesc 71`), Selegean (Paleoca 62`), Bria, Fl. Dan, Varodi, Lemnaru (David 69`).

Unirea Tășnad: Gorbe – Paranau, Pălinceac, Varga, Anton (L. Vincze 90+2`), Vădan, Ciul (Nemeș 76`), Cubaș, Stanciu (Silaghi 81`), Szekely, D.Vincze (Cocian 88`)

Mai jos puteți urmări declarația antrenorului Constantin Olariu, de la finalul jocului: