porto potaissa

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 21-41, în fața celor de la FC Porto în manșa tur a primului tur din Cupa EHF.

Portughezii și-au arătat valoarea încă din prima parte a partidei, reușind să se distanțeze la patru goluri după doar opt minute. Linia de 9m a portughezilor a jucat aproape de perfecțiune, reușind să marcheze gol după gol, beneficiind și de greșelile din echipa noastră. La pauză, gazdele aveau un avantaj de șapte goluri (19-12).

În primele 12 minute ale reprizei secunde jocul a fost mai echilibrat, Porto având un avantaj de opt goluri (25-17). Din minutul 42, elevii reputatului antrenor Magnus Andersson au făcut un joc senzațional, reușind să marcheze de 16 ori primind doar patru goluri.

S-a terminat 21-41, o diferență care nu mai pune la îndoială calificarea portughezilor în turul 2.

Returul dintre cele două echipe se va desfășura la Turda, sâmbătă, începând cu ora 18:00.

FC PORTO – POTAISSA TURDA 41-21 (19-12)

Potaissa Turda: Ghiță (5 goluri), Cîntec (4), Thalmaier (4), Zacaciurin (4), Lazăr (3), Pavel (1).

sursă foto: captură video EHFTV