ariesul triteni

Unirea Tritenii de Jos a pierdut ieri, scor 1-2, pe teren propriu, contra celor de la Unirea Iclod, în prima etapă a sezonului 2018-2019.

La gazde a evoluat și jucătorul împrumutat de la Arieșul Turda, Rareș Bituleanu.

Oaspeții au început mai bine partida, reușind să deschidă scorul încă din minutul 12. Andrei Pintilie a ratat egalarea, acesta ratând o lovitură de la 11m. Totuși, până la pauză, Triteniul a reușit să egaleze, Tot restabilind egalitatea în minutul 32.

Când partida se îndrepta spre un rezultat de egalitate, Dîrjan a reușit dubla după ce a transformat perfect o lovitură liberă.

S-a terminat 1-2 și Unirea Triteni așteaptă partida de săptămâna viitoare, de pe terenul celor de la Armenopolis.

La finalul partidei cu Unirea Iclod, Andrei Pintilie, a declarat: „Din păcate, începem campionatul cu o înfrângere nemeritată care a venit în minutul 94 la ultima faza a meciului dintr-o lovitură liberă. Am zis o înfrângere nemeritată, deoarece azi am fost echipa mai bună, echipă care a avut posesia, echipa care a avut ocaziile mai clare, dar din păcate am ratat nepermis de mult. Fotbalul este de multe ori nedrept, dar după meciul de azi totuși trebuie să fim mulțumiți de cum ne-am comportat în teren și de atitudinea de care am dat dovadă. Chiar dacă am ratat și un penalty, băieții s-au mobilizat și am reușit să marcăm și să amenințăm permanent echipa adversă, dar din păcate norocul nu a fost de partea noastră ; am avut și două bare, parcă mingea nu a vrut să intre în poarta. În a doua repriză am forțat victoria pentru că ne doream mult; nici un rezultat de egalitate nu ne-ar fi mulțumit având în vedere că jocul a fost partea noastră. În ultimele 30 de minute adversarii s-au mulțumit cu remiza, s-au închis în apărare și au contraatacat cu pase lungi pe cele doua vârfuri, dar fără succes pentru că efectiv nu ne-au pus probleme mari. Contrar cursului jocului în minutul 94, la ultima fază de joc, primim golul doi, iar oaspeții obțin o victorie nesperată și cred că nici acum nu le vine să creadă că au plecat acasă cu cele trei puncte. Nu am ce să reproșez echipei, în schimb, trebuie să îmi reproșez ratarea loviturii de la 11 m, lovitură care dacă era fructificată, cu siguranță, alta era soarta partidei. Un lucru e cert, astăzi (n.r. ieri) echipa mai bună a pierdut.”

UNIREA TRITENII DE JOS – UNIREA ICLOD 1-2 (Tot 32` / Dîrjan 12`, 90+3`)

Unirea Tritenii de Jos: Rusu – Paleoca, S.Gall, Ozvadă, Tot, Podariu, Sașa, Indrieca, Bituleanu, A.Pintilie, Ceclan. Au mai evoluat: A.Gall și Petrea.

sursă foto: arhivă TurdaNews

Dacă îți place să știi tot ce se întâmplă în Turda și Câmpia Turzii, dă-ne un LIKE!

Tu ești un vizitator anonim ( Te înregistrezi pe site? )