ariesul harman

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-3, pe terenul celor de la AFC Hărman, într-o partidă care a contat pentru etapa a II-a din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Prima mare ocazie a partidei au avut-o gazdele care în minutul 6 au nimerit bara în urma unui șut a lui Alupoiei. După doar trei minute, același Alupoiei a centrat pentru Merdariu, care a reluat în poartă. Replica Turzii a venit după două minute, Onicaș finalizând cu șut o acțiune prelungită de atac. Turda a continuat să forțeze și Varodi a ratat două ocazii într-un interval de trei minute (14 și 16).

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Chiș, care a tras puternic din interiorul careului, însă mingea a fost respinsă de Sima (min 40).

Ca și în prima parte, prima ocazie a reprizei a aparținut gazdelor, Ursu reușind să intervină la șutul lui Fînariu. Golul egalizator a venit în minutul 53, când Florin Dan a centrat de pe dreapta, Lemnaru a trecut pe lângă balon, iar din centru careului, Varodi a tras puternic sub bară.

În minutul 69, Ursu a intervenit încă o dată în fața lui Vasiloi, reușind să respingă șutul jucătorului de la Hărman. În minutul 84, Minciună a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, 2-1. Scorul final a fost stabilit de Rotaru, care a marcat în minutul 91, după o acțiune personală pe partea stângă.

S-a terminat 1-3 și Arieșul Turda rămâne cu trei puncte după primele două etape. Vinerea viitoare, formația turdeană va primi vizita celor de la Unirea Tășnad.

AFC HĂRMAN – STICLA ARIEȘUL TURDA 3-1 (Merdariu 9`, Minciună 84`, Rotaru 90+1` / Varodi 53`)

AFC Hărman: Sima – Moldovan, Forika, Merdariu, Rotaru, Alupoiei, Covaciu (Pakucs 46`), Roșu (Mîndru 86`), Minciună, Vasiloi, Buga (Fînariu 33`).

Sticla Arieșul Turda: Ursu – Chiș, Indreica, Ionescu, Marcu, Onicaș (Cocoară 86`), Selegean, Fl. Dan (David 73`), Salcău, Lemnaru, Varodi (Ititesc 64`).