sticla gazmetan

Sticla Arieșul Turda a învins azi cu 1-0 pe Gaz Metan II Mediaș, în prima etapă din Liga 3 de fotbal, reușind astfel un debut cu dreptul după promovarea obținută în vară. Singurul gol al partidei a fost reușit de atacantul Adrian David, în minutul 80.

Oaspeții, o echipă foarte tânără, cu jucători de 18-19 ani, au avut un debut de meci curajos, însă portarul Ursu a avut două intervenții care au salvat gruparea turdeană.

Au urmat apoi o suită de ratări la poarta echipei din Mediaș, Varodi și David având câteva oportunități bune de a deschide scorul, însă în cele din urmă cele două echipe au intrat cu un rezultat nul la cabine.

Repriza a doua a fost ceva mai săracă în faze de poartă, însă Adrian David a reușit să speculeze o nesincronizare în defensiva oaspeților și scăpat singur cu portarul advers, l-a ”făcut” din corp și apoi a reușit să înscrie unicul gol al întâlnirii.

După meci, tehnicianul gazdelor, Constantin Olariu, a spus că victoria a fost meritată, în condițiile în care elevii săi au ratat mai multe situații concrete de gol.

Tehnicianul Constantin Olariu a folosit echipa: Ursu - Chiș, Indreica, M.Ionescu, Marcu - Salcău (74 Dup), Paleoca (39 Selegean), Savu (60 Ititesc), Dan Florin - Ad.David (90 Cocoară), Varodi.

PE SCURT:

• Cei doi fotbaliști transferați de la ”U” Cluj, Vasile Lemnaru și Mihai Onicaș, nu au fost utilizați în acest meci, fiind în urmă cu pregătirea. Însă, tehnicianul Constantin Olariu spune că săptămâna viitoare vor face cu siguranță deplasarea la AFC Hărman (județul Brașov).
  • Tânărul mijlocaș Cristian Paleoca a intrat nerefăcut în teren, iar din acest motiv a fost schimbat în minutul 39 cu Răzvan Selegean.
  • Oaspeții au venit la Turda cu o echipă foarte tânără. Au avut 7 jucători de 17-18 ani în primii 11, iar cel mai ”bătrân” jucător, Sebastian Iorga, avea 21 de ani!