potaissa 1lascar

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 28-34, în fața celor de la Minaur Baia Mare, într-o partidă care a contat pentru prima etapă a memorialului „Lascăr Pană”.

Gazdele au început mai bine partida, reușind să se desprindă rapid la trei goluri (4-1, min 6). Turda a revenit repede și după doar cinci minute, a preluat conducerea pe tabelă (7-8, min 11). Cu cinci minute înaintea de finalul reprizei, elevii antrenați de Horațiu Gal aveau un avans de trei goluri (12-15, min 26), însă gazdele au redus din diferență (15-16 – pauză).

Partea a doua a jocului a aparținut gazdelor, care au preluat rapid conducerea și s-au distanțat la trei goluri (24-21, min 41). Cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat în minutul 55, când Minaur avea șapte goluri avans, 32-25.

S-a terminat 34-28 și Potaissa Turda va evolua mâine, începând cu ora 17:00, contra celor de la Poli Timișoara. De asemenea, partida dintre Poli și Potaissa va fi transmisă în direct pe TurdaNews.

În cealaltă partidă a zilei, Poli Timișoara s-a impus în fața celor de la CSU Suceava cu același scor, 34-28.

MINAUR BAIA MARE – POTAISSA TURDA 34-28 (15-16)

Potaissa Turda: Cîntec (5 goluri), Ghiță (5), Ignat (4), Zacaciurin (3), Talas (3), Pavel (2), Szoke (2), Thalmaier (2), Lazăr (1), Savic (1).

Minaur Baia Mare: Csepreghi (8 goluri), Căbuț (4), Cristescu (4), Brajovic (4), Haiduc (3), Vujadinovic (3), Mureșan (3), Botea (2), Marta (2), Nagy (1).