ariesul gloria amical

Arieșul Turda a terminat la egalitate, scor 0-0, partida amicală disputată la Lechința, contra celor de la Gloria Bistrița.

Formația turdeană a început mai bine meciul, dar nu și-a creat mari ocazii la poarta Bistriței. După minutul 20, Gloria a pus stăpânire pe joc. Alb-albaștrii și-au creat câteva ocazii importante la poarta Turzii, însă atacanții gazdelor nu au reușit să modifice tabela. Ultima ocazie a primei reprize a aparținut Arieșului, șutul lui Florin Dan fiind scos în corner de portarul gazdelor.

Repriza a doua a fost mult mai echilibrată, ambele echipe trecând pe lângă deschiderea scorului. În minutul 63, Horațiu Rus a tras puternic de la 16 m, însă portarul Gloriei a reușit să respingă. Cea mai mare ocazie a partidei a fost în minutul 77, când unul dintre atacanții Gloriei a trimis mingea în bară.

S-a terminat 0-0 și Arieșul Turda mai are șapte zile până la primul meci oficial al anului.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „Am întâlnit o formație la fel de tânără ca și noi și îmi place că băieții au început să arate disponibilitate la efort și să respecte indicațiile pe care le primesc. E mult prea devreme să se contureze clar primul 11. Oricum, am în cap o formulă de start pentru meciul de cupă, să vedem dacă mai apar ceva jucători. E posibil să avem jucători noi inclusiv la meciul de sâmbătă.”

Arieșul Turda va evolua sâmbătă, de la ora 10:00, contra Universității Cluj. Partida se va desfășura pe stadionul „Municipal” din Turda.

GLORIA BISTRIȚA – ARIEȘUL TURDA 0-0

Arieșul Turda: Miheșan – Chiș, Cocoară, Indreica, Bituleanu, Fl. Dan, Savu, Paleoca, A.Rus, Bria, H.Rus. Au mai evoluat: Ursu, Pasăre – Popa, Soporan, Biriș, L.Dan, Mărie, Selegean, Moldovan.