romania u20

Naționala de handbal U-20 a României a pierdut astăzi, scor 30-25, contra Germaniei, în etapa a doua a fazei grupelor din cadrul Campionatului European de Handbal U-20.

Cei doi jucători ai Potaissei Turda, au evoluat în partea a doua a partidei, fiecare reușind să înscrie o dată.

Forța formației germane s-a văzut încă din start, nemții reușind să preia conducerea devreme în meci. Tinerii handbaliști români au reușit să „țină” aproape, demonstrând că victoria cu Islanda nu a fost doar un accident. La pauză, nemții conduceau cu două goluri, 17-15.

În partea a doua românii au încercat să se apropie pe tabelă, însă nemții au reușit să mențină diferența constantă pe tabelă.

S-a terminat 30-25 și România continuă lupta pentru calificarea în sferturile de finală. În cealaltă partidă din grupă, Islanda a învins Suedia, scor 35-33.

România ocupă locul 2 în grupă, cu două puncte, la egalitate cu Islanda. Pentru a fi siguri de calificare în sferturile de finală, handbaliștii români au nevoie de victorie, însă se pot califica și cu un egal, dar depind și de rezultatul celuilalt meci.

Partida dintre România și Suedia se va desfășura duminică, de la ora 16:00 și va fi transmis în direct pe EHF TV.

ROMÂNIA – GERMANIA 25-30 (15-17)

România: Căbuț (7 goluri), Buzle (6), Hanțaru (4), Susanu (2), Pop (1), Pințoiu (1), Andrei (1), Broască (1), Ionescu (1), Mihaly (1).

sursă foto: captură video