ariesul somesgilau

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 9-2, pe terenul celor de la Someșul Gilău, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXVI-a, din cadrul ligii a patra de fotbal, zona Cluj.

Meciul a început destul de echilibrat, prima ocazie venind în minutul 16, când șutul de la distanță a lui Chișu a trecut la câțiva centimetri de vinclu. După ocazia lui și-a „intrat în mână” David, care a reușit hattrick-ul în doar cinci minute. În minutul 26, Dumitraș a ratat o lovitură de la 11m. Până la finalul reprizei, Arieșul a mai marcat de trei ori, Mărie, Silaghi și David marcând pentru 6-0 la pauză.

Partea a doua a început cu bara lui Bituleanu, pentru ca fix după o oră de joc, Adelin Rus să marcheze pentru 0-7. Mărie a marcat al doilea său gol cu capul în această partidă (0-8), pentru ca Ionel Coman să marcheze pentru gazde. În minutul 80, Lăkătuș a mai apărat o lovitură de la 11m, iar după un singur minut, Ionescu a marcat pentru 9-1. Scorul final a fost stabilit de Coman, care a reușit și el „dubla”.

S-a terminat 9-2 pentru Arieșul care este aproape sigură de prezența la baraj, având nevoie de două victorii în ultimele patru etape pentru a-și asigura și matematic prezența la baraj.

Etapa viitoare, Arieșul va primi vizita celor de la Vulturul Mintiu Gherlii. Partida va avea loc sâmbătă, 20 mai, de la ora 11:00 și va fi transmisă în direct pe TurdaNews.

SOMEȘUL GILĂU – ARIEȘUL TURDA 2-9 (Coman 76`, 88` / David 18`, 20`, 23`pen, 45`, Mărie 33`, 72`, Silaghi 35`, Rus 60`, Ionescu 81`)

Arieșul Turda: Lăkătuș – Biriș, Soporan, Ionescu, Bituleanu, Cocoară (Popa 61`), Paleoca (Rus 29`), Silaghi, David, Mărie, Chișu (Litean 67`).

Someșul Gilău: Torok (Kerekes 46`) – Coman, S.Miron, Dumitraș, Ferencz, Bocean (Chiorean 46`), Roșu, Poali (Mateș 77`), G.Miron (Gherman 46`), Fertea (Neamț 46`), Moldovan.