Termopane Maxi Prest

potaissa dinamo1

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 27-32, pe terenul celor de la Dinamo București, într-un meci care a contat pentru semifinalele Ligii Naționale. Dinamo s-a impus în confruntarea cu turdenii (2-0) și va evolua în finala Ligii Zimbrilor.

Primele cinci minute au fost echilibrate (2-2, min 5), apoi și-a „intrat în mână” portarul dinamoviștilor, Saied, care a repetat evoluția foarte bună de la Turda și gazdele s-au distanțat la patru goluri (7-3, min 13). Până la pauză, meciul s-a mai echilibrat, cele două echipe intrând la cabine cu Dinamo în avantaj, scor 17-13.

La jumătatea reprizei secunde, Dinamo s-a distanțat la șase goluri, pe fondul jocului foarte bun pe defensivă (24-18, min 45). Finalul partidei a fost liniștit, la final diferența fiind de cinci goluri, 32-27.

Potaissa Turda va evolua în finala mică a Ligii Zimbrilor, urmând ca mâine să își afle adversara (CSM conduce cu 1-0, la general, pe Steaua).

DINAMO BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 32-27 (17-13)

Potaissa Turda: Ignat (7 goluri), Ghiță (5), Cîntec (4), Zacaciurin (2), Adomnicăi (2), Stamate (2), Lazăr (1), Asoltanei (1), Iancu (1), Varo (1), Szoke (1).

Potaissa Turda va evolua lunea viitoare, în sala „Horia Demian” contra celor de la AEK Atena, în prima manșă a finalei Cupei Challenge.