marian morar

Handbal: Potaissa Turda s-a impus în primul amical cu Universitatea Cluj

zamblau eugen

Potaissa Turda s-a impus în primul amical al acestei ierni, scor 48-35, contra divizionarei secunde, Universitatea Cluj.

Turda a controlat în întregime partida, Universitatea Cluj reușind să „țină pasul” doar în primele 30 de minute, la pauză turdenii având trei goluri avantaj, 23-20.

În repriza a doua Turda s-a distanțat decisiv pe tabelă, până la final gazdele distanțându-se la peste 10 goluri. La Universitatea Cluj au evoluat și foștii jucători de la Potaissa, Raul Măcicășan și Vlad Coman.

În formația turdeană a evoluat și noua achiziție, Iulian Stamate.

S-a terminat 48-35 și cele două echipe se vor întâlni mâine, de la ora 11, în cel de-al doilea amical.

POTAISSA TURDA – UNIVERSITATEA CLUJ 48-35 (23-20)

Potaissa Turda: Varo, Borza – Cîntec (7 goluri), Zacaciurin (11), Ignat (7), Rotaru (3), Stamate (4), Asoltanei (10), Barta (1), Iancu (1), Arsenic (2), Bulgaria (3), Adomnicăi, Lazăr.