fbpx

ezgif.com optimize 3

Scrie un comentariu

183401042 4284958094856981 1382429577991508463 n 

Fosta clădire a Judecătoriei Turda, rămasă în paragină de ani de zile, va fi restaurată pe fonduri europene! Contractul a fost semnat în anul 2020, iar proiectul este în curs de implementare, a anunțat primarul Cristian Matei.

După restaurare, clădirea va deveni un centru de cultură inedit.

”Clădirea fostei Judecătorii din centrul orașului nostru este un monument istoric emblematic. Este o bijuterie arhitecturală a Turzii, construită cu cărămizile din fosta colonie romană Castrum, în perioada 1795 – 1806.

Între anii 1812 – 1849 a fost sediul Administrației Județene Turda, apoi a conducerii imperiale, ulterior primind funcțiunea de Judecătorie. Clopotul din turn semnala începutul adunărilor din centrul Pieței și a primit numele de ”clopotul judecății”.

De ani de zile această bijuterie zace în degradare, însă valoarea ei de neprețuit va fi pusă în lumina reflectoarelor printr-un proiect european de restaurare, deja în curs de implementare, pe care l-am scris în 2016 și care a primit finanțare, contractul fiind semnat în anul 2020. Aici va fi înființat un centru de cultură inedit, deschis tuturor turdenilor și turiștilor care ne vor călca pragul.

Vă prezentăm niște imagini de la momentul actual, ca să ne aducem aminte în viitor de unde am plecat. Pentru că ne pasă și pentru că avem grijă de orașul nostru.”, a transmis primarul Cristian Matei.

Citește-ne pe Google News TurdaNews

viamso mesaj fb

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator

Echipa TurdaNews

Gelu FLOREA
Manager/Jurnalist
Daciana DERDA
Jurnalist
Florin CRIȘAN
Jurnalist
Alexandra MOCEAN
Jurnalist
Eugen POP
Jurnalist
Iulia FLOREA
Administrativ/Contabilitate