fbpx

1380 x 300 TURDA NEWS

650x250 TURDA NEWS

PRO650x200 turda news mobil

PRO1380x300 turda news

 
 

890x300 01

Scrie un comentariu

igienizare Turda

Pentru a fi menținută curățenia pe străzile, în parcurile din oraș, pe aleile dintre blocuri, în locurile de joacă și în zonele pietonale din municipiul Turda se desfășoară constant acțiuni de igienizare și salubrizare.

Astfel, s-a intervenit la intrare în Turda (intrarea dinspre Cluj) de unde au fost adunați zeci de saci de gunoaie! Aceste acțiuni au continuat pe strada Avram Iancu, unde au fost curățate rigolele pentru ca drenarea apei să se facă fără probleme.

️Primăria Municipiului Turda împreună cu echipele de salubrizare a orașului acționează zi de zi pentru igienizarea și salubrizarea domeniului public.

♻️Nimic nu se poate face însă fără ca fiecare dintre noi să contribuie la curățenia din orașul nostru.

❗ Dorim ca pe această cale, să vă aducem la cunoștință Regulamentul pentru menținerea curățeniei pe domeniul public al municipiului Turda:

👉 Asociațiile de proprietari și toți cetățenii municipiului Turda au următoarele obligații:➡ să asigure curățenia pe trotuarele din dreptul imobilelor în care locuiesc sau pe care le folosesc în alte scopuri, inclusiv prin îndepărtarea zăpezii și a gheții, în vederea asigurării circulației normale a pietonilor;

➡ să respecte măsurile stabilite de Consiliul Local Turda pentru asigurarea igienei publice și a curățeniei în localitate, iar în timpul sezonului rece să nu arunce zăpada pe străzi;

➡ să păstreze curățenia pe arterele de circulație, în piețe, în parcuri, locuri de joacă pentru copii și în alte locuri publice;

👉 Instituțiile publice, agenții economici și alte persoane juridice de pe raza municipiului Turda, au următoarele obligații:

➡ să asigure curățenia la locurile de depozitare a materialelor, în curțile interioare și pe celelalte terenuri pe care le dețin, precum și pe căile de acces;
➡ să asigure curățenia în jurul zonelor verzi, a străzilor și a trotuarelor din jurul incintelor, inclusiv prin îndepărtarea zăpezii și a gheții de pe trotuare în timpul sezonului rece, în vederea asigurării circulației normale a pietonilor;
➡ să păstreze curățenia și ordinea la locurile stabilite pentru depozitarea reziduurilor

‼ Facem apel către toți cetățenii Turzii să respecte eforturile instituțiilor locale și să păstreze orașul curat, iar atunci când observați persoane care aruncă gunoaiele pe domeniul public apelați cu încredere Direcția Generală Poliția Locală la numerele de telefon: 0264-317303/0731300903.

„Doar împreună reușim să păstrăm curățenia orașului nostru!” transmite Primăria Turda

viamso mesaj fb

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator

Echipa TurdaNews

Gelu FLOREA
Manager/Jurnalist
Daciana DERDA
Jurnalist
Florin CRIȘAN
Jurnalist
Alexandra MOCEAN
Jurnalist
Eugen POP
Jurnalist
Iulia FLOREA
Administrativ/Contabilitate