fbpx

Icon Scrie un comentariu

95662975 3100916453273565 4388138425279053824 o

Astăzi s-a semnat contractul cu finanțare europeană, în valoare de peste 1.200.000 de euro, pentru construirea unei grădinițe în municipiul Câmpia Turzii. Este al 5-lea proiect european pe care administrația locală îl semnează în ultimii 3 ani. Capacitatea totală va fi de 160 de copii, iar termenul de realizare este octombrie 2022.

”Încă un proiect european semnat la Câmpia Turzii – municipiul nostru VREA și POATE să livreze servicii de educație de cea mai înaltă calitate.

Dezvoltarea municipiului Câmpia Turzii continuă, indiferent de obstacole, iar orașul nostru își păstrează blazonul european și construiește prima grădiniță din ultimii 30 de ani, utilizând fonduri europene.

Am semnat astăzi contractul de finanțare aferent proiectului „Construire grădiniță în Municipiul Câmpia Turzii”, în valoare totală de 5.694.305,13 lei, respectiv 1.226.084,7 Euro.

Astfel, prin activitatea depusă, echipele din Primăria Câmpia Turzii au scos „Nu” din „Nu se poate!”, dovedind contrariul și, demonstrându-le tuturor acelora care văd doar panseluțe și demagogie că proiectele municipalității locale SE IMPLEMENTEAZĂ!

Acesta este al cincelea proiect cu finanțare europeană pe care administrația locală din Câmpia Turzii îl semnează, în ultimii 3 ani, din care patru sunt deja în implementare.

Sunt părinte și sunt primarul Municipiului Câmpia Turzii. Ca atare, am o dublă responsabilitate față de dezvoltarea fizică și mentală a copiilor din oraș. În momentul în care s-a deschis axa de finanțare 10 - Îmbunătățirea infrastructurii educaționale, municipiul nostru a fost printre primele UAT-uri din țară care au aplicat pentru finanțare. Vrem să oferim copiilor, viitorului comunității noastre, un act educațional de nivel european, cu logistică și dotări de ultimă generație.

Noua construcție va dispune de 8 săli de grupe cu capacitatea totală de 160 copii, din care 4 (patru) grupe cu program normal și 4 (patru) grupe cu program prelungit. Termenul de finalizare al proiectului „Construire grădiniță în Municipiul Câmpia Turzii” este octombrie 2022.

Iată că se poate! Câmpia Turzii poate să atragă fonduri europene și proiectele scrise de Primăria Câmpia Turzii se concretizează prin astfel de contracte de finanțare. Am spus și o să o repet mereu: calea dezvoltării sustenabile este cea europeană, iar eficiența administrativă reiese din proiectele care vizează termenele medii și lungi.”, a spus primarul Dorin Lojigan.

WhatsApp Image 2020 04 18 at 15.32.20

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Jcm Avatar
Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator