fbpx

Scrie un comentariu

PROGRAMUL OFICIAL AL ZILELOR MUNICIPIULUI TURDA, 26-28 AUGUST 2016 - ”Turda trăiește, simte, iubește. TUrda ești TU!”.

VINERI 26 AUGUST

Nr.OraLocațieEveniment
108:00 

Băile Sărate
- str. Castanilor - Drumul Ceanului

ACCESUL RUTIER VA FI RESTRICȚIONAT între orele 11:00 - 15:00

CAMPIONATUL NAȚIONAL DE CICLISM

Etapa "Fond 3 km" Categorie 6-14 ani
Start: ora 11:00
Interval  estimativ derulare eveniment 11:00-15:00
Premiere ora: 16:00
Grupe de vârstă: 5-6 ani = 3 km (1 tura);
7-8 ani = 6 km (2 ture); 9-10 ani = 9 km (3 ture)
11-12 ani = 15 km (5 ture); 13-14 ani = 30 km (10 ture)

210:00Sala Mare a Primăriei
(acces pe baza de invitație)
DESCHIDEREA OFICIALĂ
Ediția a XVI - a
Invitați (oficiali, demnitari, parteneri, sponsori, presa)
310:30

           Parcul Teilor

       Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII
10:30 - 13:30
411:30Muzeul de Istorie
(acces pe baza de invitație)
ION RAȚIU - UN DESTIN PENTRU ROMANIA
Expoziție de fotografii originale și întâlnire cu membrii familiei
În curtea Muzeului expoziție de arta urbană, invitat Szuts Tamas (Ungaria)
512:00

Colegiul Național

"Mihai Viteazul"

EXPO FLORA, ediția a XVI-a (3 zile)
Expoziție de flori, arbuști, aranjamente florale, vase de sticlă, lumânări
612:30Teatrul "Aureliu Manea"EXPOZIȚIE DE PICTURĂ (3zile)
713:00Centru Zona PietonalăEXPO AUTO, editia a III-a (3 zile)
Expoziție de mașini
813:30

Colegiul Național

"Mihai Viteazul"     Stadionul mic

MECI DE FOTBAL DEMONSTRATIV
Naționala de fotbal a artiștilor (Andrei și Kamara - Alb Negru,  Adrian  Enache, Lucian Ghimiș, Ralflo,  Gimmy Dub, Uddy,  Ionica Moroșanu, Mattyas,  Cornel Păsat, Free Deejays, Ionuț Andraș, Dan Cruceru, Trouble Crew)

vs. Echipa autorităților locale
Antrenor al echipei gazdă: Primar Cristian Matei
Moderator: Bogdan Rădulescu
Arbitru: Florin Potora

Distribuire BAM - BAM -uri, vuvuzele și steaguri

916:00Sala Mare a Primăriei
(acces pe baza de invitație)
PRIMIREA DELEGAȚIILOR STRAINE
8 delegații straine (orașele înfrățite)
Sponsori și parteneri oficiali
Invitați speciali
1016:00Centrul pietonalANIMAȚII STRADALE
1117:00

Parcul Teilor 

Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII
17:00 - 19 : 30
1217:30SCENA

ARTIȘTI LOCALI
Prezentator:
Bogdan RĂDULESCU
Raluca Fizeșan și Mihaela Sas

Dans Modern
RAOUL

1318:30Cantina Primarie
(acces pe baza de invitație)
Premiere EXPO FLORA
30 expozanți
Editia a XVI-a
1418:30SCENA  NAȚIONALA ARTIȘTILOR LIVE
Artiști/Vedete:
(Andrei și Kamara - Alb Negru, Adrian Enache,  Aurelian Temișan, Ionica Moroșanu,
Dani Oțil, Cornel Păsat, Ionuț Voicu, Alexandru Constantin, Daniel Chiriță, Bogdan Tascău)
DJ SILVIU
1520:30SCENATALISMAN
1621:15SCENASMILEY
1722:00

Parcul Teilor

  Strada Tineretului

Proiecție de Film Românesc
Nea Mărin Miliardar

SÂMBATĂ 27 AUGUST

Nr.OraLocațieEveniment
108:00 

Băile Sarate
- Drumul Ceanului ACCESUL VA FI RESTRICȚIONAT

între orele 11:00 - 15:00

CAMPIONATUL NAȚIONAL DE CICLISM (4h)
Etapa "Contra timp 3 km"
Categorie 6-14 ani
Start: ora 11:00
Timp estimativ derulare eveniment 11:00-15:00 (4 ore)
Premiere ora: 16:00
Grupe de vârstă:
5-6 ani, 7-8 ani, 9-10 ani, 11-12 ani, 13-14 ani
209:00Sala Mare a Primăriei
(acces pe baza de invitație)
"50 DE ANI DE CĂSĂTORIE"
27 de cupluri care au împlinit 50 ani se "recăsătoresc" în prezența  primarului Cristian Matei
310:30

Parcul Teilor

  Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII
10:30 - 13:30
411:00Castrul RomanSPECTACOL VIRTVS ANTIQVA
Partea I
-prezentarea scolii de gladiatori si a personajelor de acum 2000 de ani
-antrenamentul gladiatorilor
-ritualul zeiței Nemesis
-lupte de gladiatori
-intrarea furiilor
-furiile dezlănțuite
Pauză
-pregătire auxiliari, fotografii cu gladiatori și civili
-dans interactiv pentru fetele prezente în zona de spectacol
Partea a II-a
-în premiera reconstituirea unei trupe de elită romane auxiliare (Cohors i Batavorum Milliara - staționată după războaiele dacice în Transilvania la Romița), prezentarea trupei și a echipamentului
-ritualul către zeii locului și zeița trupelor / purificarea armelor
-manevre ale trupelor auxiliare
Partea a III-a
Ateliere interactive cu publicul
-tir cu arcul pentru copii și adulți
-echipamente de protecție adecvate, ținte
-tir cu praștia antică
-simulări de lupte - 14 persoane simultan
-antrenament manevre cu săbii și scuturi din lemn
-jocuri romane - 6-10 persoane simultan
-coafură, cosmetică și parfumuri romane 10 persoane simultan
-alte interacțiuni cu publicul - fotografii, stand cu vanzare, informații despre epoca romană
516:00Centrul pietonalANIMAȚII STRADALE
617:00Muzeul de IstorieEXPOZIȚIE
Fotografii, timbre și carti poștale foarte vechi cu municipiul Turda
717:30SCENAARTIȘTI LOCALI
Denisa Poară și Vera Vernes
Millenium Dance
Millenium Junior
818:15SCENAGENȚIANA & BAND
919:00SCENANICOLE CHERRY
1019:45SCENASHOW - UL "Noi să fim sănătoși "
PUYA, VESCAN, ANASTASIA, ESTER,
DJ AMY, DJ WICKED
1121:15SCENAGIPSY CASUAL
1222:00

Parcul Teilor

Strada Tineretului

Proiecție de Film Romanesc
BD la munte și la mare

DUMINICĂ 28 AUGUST

Nr.OraLocațieEveniment
110:30 

Parcul Teilor

Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII

10:30 - 13:30

212:00Parcare Salina TurdaEXPOZIȚIE RETROMOBIL TURDA, ediția a III-a
Parada  mașinilor de epocă
312:30Teatrul
"Aureliu Manea"
GALA PREMIILOR ZMT 2016 Ediția I
Secțiuni
- șefii de promoție
- olimpiadele județene/naționale
- concursurile sportive
- muzică și dans
- 10 pentru Turda (Cele zece categorii de anul acesta sunt: Actori locali, Interpreți vocali locali, Sportivi locali, Jurnaliști locali, Politicieni locali, Oameni de afaceri locali, Instituții locale, Brand-uri locale, ONG -uri locale. Premiul de excelență TURDA 2016) - Invitați special - MIRCEA VINTILĂ și Clubul de Dans Sportiv Potaissa Turda
416:00Centrul pietonalANIMAȚII STRADALE
516:00

Parcare Materna

Oprișani

Demonstrație ISU (Simulare accident rutier cu descarcerare și reguli de prim ajutor în situații de criză)
616:00Parcul CentralTURDA RUN FEST 2016 Ediția I
Invitați speciali: ASOCIAȚIA CRUCEA ROȘIE FILIALA CLUJ
prezintă copiilor: reguli de prim ajutor
Concurs de alergare pentru copii 6-14 ani
716:00SCENA

CÂNTEC SUFLET ROMANESC
Prezentator: Doina Mirea
Emisiune înregistrată de FAVORIT TV cu invitați speciali următorii artiști de folclor: MARIA GOLBAN SOMLEA; MARIA MARCU; FLORINA TRIF; FLORIAN ROSAN; CRISTINA BELDEAN MOSUTAN; GR.FOLCL. NICOLAE TURCU; DOMNICA DOLOGA


ARTIȘTI  LOCALI:
Bety Cherecheș și Timeea Piper

Artiști Folclor
IONUȚ SUCIU ȘI GRUPUL FOLCLORIC ȘEZĂTOAREA CLUJULUI, CRINA PRAȚA, MARIANA MORCAN, OANA VENȚEL, GEORGE TURDEAN, VALI GRUIA, RAMONA DRAGOSTE

Ansambluri locale
1. DATINA TURDEANĂ
2. COMORI ARDELENE
3. JUCĂUȘII DIN OCOLIȘ
4. ANSAMBLUL VOCAL CRĂIȘORII OLIVIA GIURGIU,  IOANA BUDAE,  SARA MOLDOVAN,  NICOLETA HADAREAN, LORENA HIDEG, MILENA BANDITS, MARIA BORCEA
 MARIA LAZEA
5. CUNUNIȚA ARIEȘULUI
6. MUGURI DE PE ARIEȘ
7. CUNUNA ARDEALULUI
8. IZVORAȘUL TURENILOR -
9. ȚARINA

10. TARAF

817:00Muzeul de IstorieEXPOZIȚIE
Fotografii, timbre și cărți poștale foarte vechi cu municipiul Turda
919:00SCENAANER & Dj Jonnessey
1019:30SCENATRUPA TRAFFIC
1120:00SCENACOMPACT
1221:30SCENABERE GRATIS ȘI GHEORGHE ZAMFIR
12bis23:00SCENAFOC DE ARTIFICII

Municipiul Turda

PRIMAR

Cristian Octavian Matei

WhatsApp Image 2020 04 18 at 15.32.20

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator