fbpx

1380 x 300 TURDA NEWS

650x250 TURDA NEWS

PRO650x200 turda news mobil

PRO1380x300 turda news

 
 

890x300 01

Scrie un comentariu

cj constituire

În urmă cu câteva zile a avut loc ceremonia publică de constituire a Consiliului Județean Cluj, evenimentul desfășurându-se la sediul forului administrativ județean, într-un cadru restrâns determinat de contextul epidemiologic.

Tot în cadrul ședinței de constituire, după stabilirea oficială a componenței Consiliului Județean Cluj, au fost constituite grupurile de consilieri județeni, în număr de patru, fiecare dintre partide desemnând câte un lider de grup.

Componența comisiilor a fost votată în unanimitate, cu 30 de voturi „Pentru”. Cele 7 comisii de specialitate urmează să se întrunească pentru a-și alege președintele de comisie și secretarul.

Din zona Turzii există 5 consilieri județeni. Toți cei 5 noi consilieri județeni sunt aleși pe lista PNL, partid care a câștigat detașat alegerile locale.

Este vorba despre: Haiduc Cristian (om de afaceri, Câmpia Turzii), Cordiș Lucian (om de afaceri, Turda), Drăghici Dumitru (Câmpia Turzii), Hodorogea Anca (din Turda, dar locuiește în Cluj-Napoca) și Alin Popovici (din zona Turzii, locuiește în Cluj-Napoca, însă are afaceri în zona Turzii - Autotrust, parte a Alis Grup).

Astfel din comisia de buget-finanțe fac parte Cristian Haiduc și Lucian Cordiș, din zona noastră. Pentru Comisia de Urbanism și Administrare a Teritoriului - Lucian Cordiș și Dumitru Drăghici, Comisia de Patrimoniu și Servicii Publice- Anca Hodorogea, comisia de sănătate - Dumitru Drăghici, comisia de educație, cultură, sport- Anca Hodorogea iar Alin Popovici este membru al comisiei de turism mediu și agricultură.

Iată și componența comisiilor:

1. Comisia juridică și de Administrație: Iuliu Sămărtean, Gheorghe Călătan, Cristian Ciuta, Maria Forna (PNL);  Zoltan Lorinczi (UDMR); Laura Chiorean (PSD); Ovidiu Nistor (USR-PLUS).

2. Comisia de Buget-Finanțe: Cristian Haiduc, Lucian Cordiș, Angela Marchiș, Ionuț Rusu (PNL); Alexandru Cordoș (PSD); Geza Antal (UDMR); Ionuț Florea (USR-PLUS).

3. Comisia de Urbanism și Administrare a Teritorului: Dumitru Drăghici, Sămărtean Iuliu, Lucian Cordiș, Ionuț Rusu (PNL); Vasile Sălătioan (PSD); Eva Reș (UDMR); Ovidiu Nistor (USR-PLUS).

4. Comisia de Patrimoniu și Servicii Publice: Cristian Ciuta, Anca Hodorogea, Hadrian Arion (PNL) + consilierul județean al PNL care urmează să fie validat în funcție; Alexandru Cordoș (PSD); Francisc Balla (UDMR); Radu Molnar (USR-PLUS).

5. Comisia de Sănătate și Protecție Socială: Violeta Mureșan, Marinela Marc, Bashar Molhem, Dumitru Drăghici (PNL); Horia Chirteș (PSD); Eva Reș (UDMR) + primul loc al PMP.

6. Comisia de Educație, Cultură și Sport: Marinela Marc, Anca Hodorogea, Maria Forna, Hadrian Arion (PNL); Valentin Cuibus (PSD); Francisc Balla (UDMR); Adela Dehenes (USR-PLUS).

7. Comisia de Turism, Mediu și Agricultură: Gheorghe Bălaj, Călin Tuluc, Angela Marchiș, Alin Popovici (PNL); Zoltan Lorinczi (UDMR); Elena Muscă (USR-PLUS) + al doilea loc al PMP.

 

viamso mesaj fb

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator

Echipa TurdaNews

Gelu FLOREA
Manager/Jurnalist
Daciana DERDA
Jurnalist
Florin CRIȘAN
Jurnalist
Alexandra MOCEAN
Jurnalist
Eugen POP
Jurnalist
Iulia FLOREA
Administrativ/Contabilitate