Vineri și sâmbătă s-au desfășurat partidele etapei cu numărul 12, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.
Șase din cele opt partide ale etapei s-au desfășurat vineri, iar două mari surprize au avut loc în prima zi.
La Bistrița, Gloria a reușit să se impună în fața celor de la Minaur Baia Mare, scor 1-0, băimărenii fiind la prima înfrângere din acest sezon.
La Miercurea Ciuc, Csikszereda nu a reușit decât un rezultat de egalitate, scor 2-2, contra celor de la AFC Hărman.
Ambele echipe, Minaur Baia Mare și Csikszereda, au pierdut puncte importante în duelul la distanță, cu ACS Comuna Recea.
La Reghin, Avântul a reușit un rezultat de egalitate, scor 1-1, contra echipei a doua a CFR-ului, clujenii clasându-se pe locul 4.
La Someșeni, Sănătatea Cluj s-a impus la limită, scor 1-0, în fața celor de la CS Iernut, golul victoriei fiind marcat în ultimele 10 minute.
La Turda, pe „Municipal”, Arieșul s-a impus în fața celor de la Odorheiu Secuiesc, scor 1-0, golul victoriei fiind marcat de Cristi Paleoca, la capătul unei acțiuni superbe.
MSE Târgu Mureș și Unirea Dej au terminat la egalitate, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima parte a meciului.
Sâmbătă, la Râșnov, Comuna Recea s-a impus, scor 2-0, reușind astfel să se distanțeze în fruntea clasamentului, la patru puncte de Miercurea Ciuc și la cinci puncte de Minaur.
La Tășnad, Unirea a reușit o victorie „scurtă”, 1-0, în fața echipei a doua a celor de la Gaz Metan.
Derby-ul etapei viitoare se va desfășura la Baia Mare, unde Minaur va întâlni Csikszereda Miercurea Ciuc.
Arieșul Turda va evolua pe terenul celor de la CS Iernut, sâmbătă, începând cu ora 14:00.
Etapa 12 | |||
09.11 | 14:00 | Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Hărman | 2-2 |
09.11 | 14:00 | Avântul Reghin – CFR II Cluj Napoca | 1-1 |
09.11 | 14:00 | Sănătatea Cluj – CS Iernut | 1-0 |
09.11 | 14:00 | Arieșul Turda – AFC Odorheiu Secuiesc | 1-0 |
09.11 | 14:00 | MSE Târgu Mureș – Unirea Dej | 1-1 |
09.11 | 14:00 | Gloria Bistrița – Minaur Baia Mare | 1-0 |
10.11 | 14:00 | Unirea Tășnad – Gaz Metan II Mediaș | 1-0 |
10.11 | 14:00 | Cetate Râșnov – ACS Comuna Recea | 0-2 |
Clasament:
Meci | VIC | EGAL | ÎNFR | GM | GP | GVR. | PCT. | ||
1. | ACS Comuna Recea | 12 | 10 | 0 | 2 | 35 | 12 | +23 | 30 |
2. | Csikszereda Miercurea Ciuc | 12 | 8 | 2 | 2 | 32 | 9 | +27 | 26 |
3. | Minaur Baia Mare | 12 | 7 | 4 | 1 | 19 | 6 | +13 | 25 |
4. | Sănătatea Cluj Napoca | 12 | 7 | 2 | 3 | 22 | 13 | +9 | 23 |
5. | CFR II Cluj Napoca | 12 | 6 | 5 | 1 | 28 | 15 | +13 | 23 |
6. | Avântul Reghin | 12 | 5 | 5 | 2 | 16 | 10 | +6 | 20 |
7. | Cetate Râșnov | 12 | 6 | 1 | 5 | 10 | 11 | -1 | 19 |
8. | Arieșul Turda | 12 | 5 | 3 | 4 | 19 | 17 | +2 | 18 |
9. | Unirea Tășnad | 12 | 4 | 5 | 3 | 22 | 21 | +1 | 17 |
10. | Unirea Dej | 12 | 2 | 6 | 4 | 14 | 20 | -6 | 12 |
11. | Gloria Bistrița | 12 | 3 | 2 | 7 | 14 | 22 | -8 | 11 |
12. | AFC Hărman | 12 | 4 | 2 | 6 | 16 | 19 | -3 | 11 |
13. | MSE Târgu Mureș | 12 | 2 | 3 | 7 | 14 | 24 | -10 | 9 |
14. | AFC Odorheiu Secuiesc | 12 | 2 | 3 | 7 | 11 | 20 | -9 | 9 |
15. | CS Iernut | 12 | 2 | 0 | 10 | 11 | 45 | -34 | 6 |
16. | Gaz Metan II Mediaș | 12 | 1 | 1 | 10 | 9 | 28 | -19 | 4 |
Etapa 13 | ||
16.11 | 14:00 | Unirea Dej – Gloria Bistrița |
16.11 | 14:00 | AFC Odorheiu Secuiesc – MSE Târgu Mureș |
16.11 | 14.00 | CFR II Cluj Napoca – Sănătatea Cluj |
16.11 | 14:00 | Gaz Metan II Mediaș – Cetate Râșnov |
17.11 | 14:00 | Minaur Baia Mare – Csikszereda Miercurea Ciuc |
17.11 | 14:00 | CS Iernut – Arieșul Turda |
17.11 | 14:00 | ACS Comuna Recea – Avântul Reghin |
17.11 | 14:00 | AFC Hărman – Unirea Tășnad |