fbpx

anunt gratuit

Angajam Logostician gestiune flux

Contact Diaconu Liana / Buza Madalina-Doina
Adăugat 19-04-2019 09:31:40
Adăugat de
Vizitator

Descriere

Descriere: Asigura fluxul de materiale necesar activitatii de productie si comert.

Responsabilitati: Activitati de import-export;

• Analiza, optimizarea si aprovizionarea necesarului de materiale;

• Gestiunea stocurilor de materii prime si produse finite pe intreg fluxul informational, de la planificarea aprovizionarii la raportarea si analiza realizarilor lunare;

• Colaboreaza cu departamentele de import-export din fabricile din Mexic si China;

• Se documenteaza la zi asupra tuturor conditiilor INCOTERMS, tipurilor de documente implicate în operatiunile de import-export, regulilor internationale privind transportul de marfuri, conditiile de livrare, conditiile de plata, legislatie vamala româneasca;

• Se documenteaza asupra datelor contractuale ACS Industries Europe cu furnizorii si aplica procedurile de lucru impuse de acestia; • Respecta procedura de intocmire a documentatiei aferente operatiunilor de import-export, prezentand pana la data de 5 a lunii urmatoare, toate documentele solicitate in cadrul procedurii;

• Sesiseaza comisionarii vamali, vama, transportatorii despre orice eroare sau probleme aparute; • Informeaza in maxim 12 ore Business Managerul, Managerul Financiar si Operations Managerul despre problemele majore care apar si care pot afecta activitatea companiei sau relatiile cu clientii;

• Solicita transportatorilor toate actele necesare: CMR, factura (daca e cazul) si aviz insotire a marfii; calculului de taxe vamale (în cazul în care referentul este în posesia facturii externe cu destinatar firma);

• Traduce facturile ce însotesc marfurile in zaul importurilor (daca este cazul) si se asigura ca documentele de vamuire sunt complete si corecte; • Urmareste in softurile companiilor de transport evidenta marfurilor, pieselor sau echipamentelor, astfel incat poate informa managementul si persoanele direct implicate despre data de livrare a acestora;

• Primeste si preda la fianciar DVI-urile (implicit, sosirea marfurilor în magazie) în fabrica;

• Înregistreaza si îndosariaza DVI-urile originale în dosarele existente la compartimentul Financiar;

Cerinte: • Studii superioare sau studii medii

• Cunostinte de gestiune a stocurilor;

• Cunostinte despre lantul logistic de aprovizionare;

• Cunostinte de operare PC (pachetul Office – Excel);

• Cunostinte bune de limba engleza: scris/vorbit;

• Experienta in activitati de logistica minim 1 an (preferabil productie);

• Experienta in activitati de import-export;

• Atentie la detalii, rapiditate in executie;

• Capacitate de organizare si asimilare rapida a informatiilor;

• Persoană dinamică, analitica, organizată, perspicace si responsabila;

ACS INDUSTRIES EUROPE - este lider mondial in productia de filtre pentru airbags, clientii nostri fiind toti marii producatori de automobile. ACS este o companie americana, avand headoffice in Rhoe Island si care detine fabrici in China si Mexic (aprox 4000 angajati). In 2017, ACS a deschis portile fabricii din TURDA (in incinta Parcului Aries). Detalii despre compania ACS Ind puteti consulta pe site-ul oficial http://acsindustries.com/company

Locație

Turda
str. Trascaului, nr.6, Turda

Detalii anunț

ID Anunț: 408
Afișări: 426
Expiră: 19-05-2019 09:31:40

Comentarii