Primăria Municipiului Turda anunţă ca în seara zilei de 20.04.2012 se va desfăşura operatiunea de dezinsectie in vederea combaterii capuselor.
Dezinsectia se va efectua cu precadere in parcurile municipiului Turda, pe malul râului Arieş şi pe alte zone verzi.
"Menţionăm că această operaţiune nu presupune niciun pericol pentru populaţie sau pentru animale de companie" precizează primarul Tudor Ştefănie.
Medicii spun că pacienţii muşcaţi de căpuşe s-au înmulţit de când vremea s-a încălzit. Pentru că muşcătura nu doare, mulţi se prezintă la medic foarte târziu, adesea cu complicaţii. Netratată la timp, muşcătura de căpuşă poate duce chiar şi la deces.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























