• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
sâmbătă, 08.08.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Actualitate

Accident la Vâlcele în aceeași zonă în care s-a produs impactul mortal de sâmbătă!

Daciana DERDA de Daciana DERDA
04.08.2026 8:00
în Actualitate
Timp de citire: 2 minute
0
FOTO/Info Trafic Județul Cluj- Vințaș Rareș.

FOTO/Info Trafic Județul Cluj- Vințaș Rareș.

maxi prest rce

Un accident față-spate între două autoturisme a avut loc pe DN1 E60 în localitatea Vâlcele, o zonă cunoscută pentru riscuri ridicate din cauza vitezelor mari și manevrelor periculoase, fără consecințe tragice de această dată. Șoferii reclamă indisciplina rutieră și solicită măsuri precum sens giratoriu sau parapeți pentru a reduce accidentele.

Un nou impact puternic s-a produs seara trecută pe sectorul de drum din localitatea Vâlcele (DN1 E60), după ce două autoturisme au fost implicate într-o coliziune față-spate.

Evenimentul rutier a avut loc exact în aceeași zonă periculoasă în care, cu doar câteva zile în urmă, un grav accident de circulație s-a soldat cu decesul motociclistului Adrian Moldovan.

Impact puternic, provocat de o coliziune față-spate

Din primele date, cel mai recent accident a constat într-o coliziune violentă de tip față-spate între două vehicule care circulau pe tronsonul extrem de tranzitat ce leagă Cluj-Napoca de Turda. Din fericire, de această dată consecințele nu au mai fost de natură tragică, însă dinamica accidentului readuce în prim-plan pericolul uriaș reprezentat de acest punct critic al drumului național.

Locul este deja renumit pentru riscul ridicat de coliziune, pe fondul vitezelor mari de deplasare și al manevrelor periculoase de Schimbare a benzii sau de viraj la stânga spre drumurile secundare.

Apelul disperat al șoferilor: „Oamenii inconștienți ignoră limitele”

Traficul infernal și indisciplina rutieră din zonă au stârnit un val de reacții vehement în comunitățile locale de conducători auto. O șoferiță a tras un semnal de alarmă ferm pe grupul de rețea socială Info Trafic Județul Cluj, arătând că lipsa de responsabilitate și neadaptarea vitezei sunt principalele cauze ale acestor evenimente repetate:

„Dacă șoferii ar respecta limitele de viteză și regulile privind banda de circulație pentru virajul la stânga, nu ar fi probleme. Adevărul e că foarte mulți merg pe banda a doua sau chiar depășesc pe banda a doua deși merg înainte spre Turda, și se circulă cu viteze mari. E o intersecție foarte periculoasă.

Un sens giratoriu ar obliga la reducerea vitezei, dar probabil accidente ar tot fi (poate nu mortale). Parapeți care să oblige folosirea primei benzi, din nou, ar ajuta. Altfel nu văd cum. Impunerea altor limite de viteză e degeaba. Oamenii inconștienți le ignoră.”

Măsuri urgente necesare pentru infrastructură

Soluțiile avansate de participanții la trafic – precum montarea unor separatori fizici de sens / parapeți care să încetinească devierile bruște de pe o bandă pe alta sau amenajarea unui sens giratoriu – devin din ce în ce mai urgente pentru autorități.

Fără măsuri concrete de reconfigurare a intersecției și de reducere forțată a vitezei, tronsonul de la Vâlcele riscă să rămână o capcană mortală pe cel mai aglomerat drum național din județul Cluj.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: accident la valceleevenimentul rutierimpact mortalmotociclistul Adrian Moldovanturdanews

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Pas important spre digitalizare la Turda: Cursuri gratuite de competențe digitale pentru comunitate, la Biblioteca Municipală „Teodor Murășanu”

Următorul articol

Alertă IPJ Cluj înainte de UNTOLD: Dronele, strict reglementate

Daciana DERDA

Daciana DERDA

Jurnalist cu experiență, la TurdaNews de la înființarea publicației, din anul 2008. A lucrat în radio, presă scrisă și online. Contact: 0742.692.739. Mesaj whatsapp! Email: dacilid@yahoo.com

Articole asemănătoare

Actualitate

Vremea severă a făcut ravagii în județul Cluj: acoperiș prăbușit peste mașini, copaci doborâți și gospodării inundate

07.08.2026 21:50
Actualitate

VIDEO. Seară de rugăciune și emoție la Turda: Voci îngerești și pricesne strămoșești au răsunat la Biserica „Învierea Domnului” din Oprișani

07.08.2026 21:30
Foto ilustrativ.
Actualitate

Accident pe strada Armatei din Turda cu victime! Trei minori și doi adulți au ajuns la spital!

07.08.2026 18:50
Următorul articol

Alertă IPJ Cluj înainte de UNTOLD: Dronele, strict reglementate

Două mașini au fost cuprinse de flăcări! Pompierii au intervenit de urgență

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Vremea severă a făcut ravagii în județul Cluj: acoperiș prăbușit peste mașini, copaci doborâți și gospodării inundate

07.08.2026 21:50

VIDEO. Seară de rugăciune și emoție la Turda: Voci îngerești și pricesne strămoșești au răsunat la Biserica „Învierea Domnului” din Oprișani

07.08.2026 21:30

VIDEO. Depășire periculoasă în Bogata? Zolty, aflat în scaun rulant: „M-am tras deoparte când am văzut că nu încetinește”

07.08.2026 21:10

Cinci seri de poveste în Parcul Central din Turda: Ateliere gratuite, distracție și o cauză caritabilă pentru copiii vulnerabili

07.08.2026 20:50

Cine sunt consilierii locali care au ieșit în evidență la Turda și Câmpia Turzii? Bilanț după aproape 2 ani de mandat

07.08.2026 20:30

Magazinele MERE se închid după sancțiunile UE. Cine sunt rușii din spatele discounterului care a ajuns și în România

07.08.2026 20:10

Vocea turdeană care a dat viață tribunelor: De pe băncile presei locale, pe scena marilor campionate internaționale

07.08.2026 19:50

VIDEO/FOTO. Un nou reper culinar în Turda: TIRI TIRI BURGER și-a deschis oficial porțile pe strada Ștefan cel Mare într-o atmosferă de sărbătoare

07.08.2026 19:30

E oficial: L.A., Compact, Paraziții, The Urs și alți artiști urcă pe scena Summer Fest Câmpia Turzii 2026

07.08.2026 19:10
Foto ilustrativ.

Accident pe strada Armatei din Turda cu victime! Trei minori și doi adulți au ajuns la spital!

07.08.2026 18:50

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.